احیاء بافت پارچه های دوره ساسانی و آل بویه

669

 روح الله دهقانی مسئول کارگاه زری بافی با اشاره به احیای ۲ شیوه بافت در این کارگاه در سالجاری گفت: فعالیت هنرمندان در کارگاه زری بافی پژوهشکده هنرهای ملی سنتی همواره بر پایه یک کار پژوهشی بوده است.

او افزود: در این کارگاه با بررسی پارچه های تاریخی موجود شیوه بافت و نقش، توسط هنرمندان بررسی و بعد از اقدامات کارشناسی احیاء می شود.

به گزارش دولان به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی، دهقانی با اشاره به فعالیت های این کارگاه برای احیای روش های بافت اظهارداشت: نوعی بافت برگرفته از پارچه ۲ رو متعلق به دوره ساسانی و آل بویه و بافت ترمه سنتی که ۵۰ سال پیش منسوخ شده بود روش هایی از بافت است که در این کارگاه احیا شده است.

مسئول کارگاه زری بافی افزود: هنرمندان در حال گذراندن مرحله مقدماتیاحیای نقشه پارچه ای با نقش شاهزاده و اسیر هستند که در صورت انجام اقدامات اولیه به مرحله بافت خواهد رسید.

به گفته او، این پارچه که هم اکنون در موزه متروپلیتن نیویورک نگهداری می شود مربوط به دوره صفویه بوده و بعد از این دوره دیگر بافته نشده است. این هنرمند هنرهای سنتی با بیان اینکه هم اکنون کار آموزش توسط هنرمندان این کارگاه انجام می گیرد تصریح کرد: این آموزش ها به منظور آشنایی علاقمندان با این رشته و با هدف حفظ و احیای آن انجام می گیرد.

مسئول کارگاه زری بافی تصریح کرد: تمامی طرح های در حال اجرا در این کارگاه کاملا یک کار پژوهشی به حساب می آیند که برای احیای این هنر سنتی به مرحله اجرا در می آیند.

 


آخرین اخبار گردشگری
آخرین خبرهای گردشگری
اخبار گردشگری
اخبار گردشگری ایران
خبرهای گردشگری
خبرهای گردشگری ایران
گردشگری ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “احیاء بافت پارچه های دوره ساسانی و آل بویه”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *