موزه سنگ‌نگاره‌های مراغه

این موزه در سال ۱۳۸۱ هجری شمسی در شهرستان مراغه در محل مقبره آقالار بدلیل وجود قبرهای مرمرین و بسیار نفیس دراین مکان برپا گردید.

عمده سنگ‌های این موزه سنگ قبرهای گهواره‌ای، صندوقی و تخت، قوچهای سنگی و سنگهایی با نقوش تزیینی و هندسی است که عمداتاً متعلق به شهرستان مراغه و اطراف آن می‌باشد.

با ارزشترین سنگ این موزه سنگ صلوات نام دارد که تاریخ کتابتش نا معلوم است.

sangnegare

این بنا به دستور ظل السلطان در سال ۱۱۷۵ ه.ق ساخته شد. این بنا یک بار در سال۱۲۴۷ هجری به طور کامل مرمت و بازسازی شده است.این بنا چهار ضلعی و هر ضلعش ۱۶ متر می‌باشد. دارای ابزارها سنگی و طاق نمای آجری قرینه به ارتفاع ۵ متر است .این موزه در سال ۱۳۸۱ هجری شمسی در شهرستان مراغه در محل مقبره آقالار بدلیل وجود قبرهای مرمرین و بسیار نفیس دراین مکان برپا گردید.

موزه سنگ نگاره های مراغه به منظور حفاظت از سنگ نوشته ها و کتیبه های تاریخی به ویژه سنگ مزارات منطقه در سال ۱۳۸۱ و در محل مقبره آقالار شهر مراغه ( میرعبدالفتاح موسوی) افتتاح گردید . میر عبدالفتاح موسوی از علمای بزرگ مراغه و شیخ الاسلام زمان خود بوده که شعر نیز می گفته ، در اشعارفارسی “اشراق” و درشعر آذری ” فتاح ” تخلص می کرده ، دو اثر منظوم مثنوی ساقی نامه و ریاض الفتوح نیز از اوست .

sangnegarehmuze

نشاني : مراغه، خيابان خيام شمالي، بوستان آقالار، مقبره آقالار

تلفن : ۳۷۲۴۷۷۷۴-۰۴۱

ساعات کار موزه : بهار ( ۸- ۱۵)تابستان(۸- ۱۴و۱۶- ۲۱)پاییز و زمستان( ۸- ۱۵)

تعطیلی هفتگی موزه : روزهای دوشنبه

muzesangnegare

منبع :

– ویکی پدیا

– خبر گزاری میراث فرهنگی

– اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “موزه سنگ‌نگاره‌های مراغه”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *