h مقبره آقالار مراغه | پورتال جامع گردشگری دولان

مقبره آقالار مراغه

مقبره آقالار مراغه(موزه سنگ‌نگاره‌ها) به دستور ظل السلطان و به خاطر ارادتی که به مراد خود میر فتاح موسوی داشته در سال ۱۱۷۵ ه . ق در مراغه بنا گردیده‌است.در سال ۱۲۴۷ به وسیله حاج عباسعلی بنابی که خود نیز در این مقبره مدفون است مرمت شده‌است .

مقبره آقالار بنایی چهارضلعی آجری و هر ضلعش ۱۶ متر می‌باشد. دارای ازاره سنگی و طاقنمای آجری قرینه به ارتفاع ۵ متر است که برروی قبرمیرعبدالفتاح موسوی مراغی شاعروعارف نامی دوره زندیه ساخته شده است . بیانگر نوع سبک ومعماری دوره زندیه است.در سال ۱۳۸۱ هجری شمسی پس از مرمت به موزه تبدیل شده وتحت عنوان (موزه سنگ نگاره ها) آثار نفیسی از سنگ مزارهای تاریخی وارزشمند منطقه را در خود جای داده¬است.

AGALAR

این بنا در اثر بی توجهی و رانش دیوارها به مرور زمان تخریب شده بود ولی از سال ۱۳۷۵ هجری شمسی تا تابستان ۱۳۸۱ در چندین فصل کاری مرمت و به منظور اعطای کاربری جدید متناسب با بنا در کنار قبرهای مرمرین ونفیس آن تبدیل به موزه سنگ نگاره‌های مراغه گشته‌است.

مشهورترین مزار مقبره آرامگاه شهید سالار یحیی پور فرماندار مراغه می‌باشد که به دستور سپهبد شاه بختی استاندار و فرمانده قوای آذربایجان در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی بنا گردیده‌است.

این مقبره در سالهای مختلف به محل دفن بزرگان، عرفا و شیوخ مراغه تبدیل شده و به همین دلیل به مقبره «آقالار» (بزرگان) شهرت یافته است.

AGALAR-magbare

این اثر تاریخی كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده پس از مرمت در سال ۸۱ به موزه سنگ نگاره ها تبدیل و آثار نفیسی از سنگ نگاره های تاریخی در آن به نمایش در آمده است  مقبره آقالار هم اكنون به صورت موزه ای از سنگ قبرهایی مربوط به قرون هفتم و هشتم هجری قمری در معرض دید بازدید كنندگان قرار دارد. این سنگ قبر ها مربوط به گورستان بزرگ و قدیمی ورجوی در مراغه است كه پس از شكستن و تخریب آنها توسط غارت گران اموال فرهنگی در طی سالیان گذشته، به این مكان(مقبره آقالار) انتقال داده شدند تا ضمن حفاظت از آنها به صورت موزه نیز در معرض دید علاقمندان قرار گیرد.

aghalar

در این موزه انواع كتیبه های سنگی ، سنگ قبر های صندوقی و قوچ های سنگی نفیس و با ارزش تاریخی مربوط به دوره های قبل و بعد از اسلام نگهداری می شود .بیشترین آثارسنگی این موزه را سنگ قبرهای صندوقی تشكیل می دهد كه روی آنها با اشكال هندسی زیبا و آیات قرانی تزیین یافته .در برخی از این سنگ قبر ها ابزار آلات و وسایل شغلی ، موقعیت اجتماعی شخص مرده در زمان زندگی اش  حجاری شده است.از آثار باارزشی كه در این موزه نگهداری می شود سنگ صلوات است كه در محل ورودی موزه نصب شده و نام پیامبر و ۱۴ معصوم برروی آن حجاری شده و كسانی كه بخواهند از زیر آن رد شوند باید به محمد و آل محمد صلوات بفرستند .بیشتر سنگ قبر ها  صندوقی این موزه بر اساس موقعیت شغلی و اجتماعی افراد  با طرح های محراب ، تیر و كمان ، شمشیر ، ابزار آلات كشاورزی و آهنگری  حجاری شده كه نشان دهنده شغل صاحب قبربوده است .قدیمی ترین سنگ قبرتاریخی این موزه مربوط به سنگ قبر  زنی است كه روی آن با نقش زیور آلات زنانه تزیین شده است.

موقعیت: جنب بوستان آقالار

magbareagalar

منبع: 

– ویکی پدیا

– زیبایی های مراغه

مقبره آقالار مراغه

مقبره آقالار, مراغه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقبره آقالار مراغه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه