h موزه عبرت تهران | پورتال جامع گردشگری دولان

موزه عبرت تهران

تاریخ ساخت بنای این موزه به زمان فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد. این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران رضا شاه در سال ۱۳۱۱ توسط مهندسان آلمانی تکمیل گردید و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. در دوران ستم شاهی این زندان از سوی سازمانها مختلل امنیتی و انتظامی خصوصا ساواک و کمیته مشترک ضدخرابکاری جهت بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. آویزان کردن از سقف، دستبند قپانی، آویزان کردن صلیبی، شوک الکتریکی، آپولو، سوزاندن نقاط حساس بدن با فندک و شعله شمع، قفس هیتردار، صندلی هیتر دار، باتوم برقی، شلاق با کابل برقی از متداولترین شکنجه‌های ماموران شکنجه کمیته بودند. این زندان سرانجام در سال ۱۳۸۱ تعطیل و تبدیل به موزه عبرت ایران شد که گوشه‌ای از شکنجه‌ها و شکنجه گران و شکنجه شوندگان زمان پهلوی را بازسازی می‌کند.

darbemuzeebrat

اين موزه در منطقه تاريخي باغ ملي يا ميدان مشق سابق قرار گرفته است. اين ميدان از ميادين تاريخي شهر تهران، با تاريخچه‌اي مملو از مسايل سياسي، اجتماعي، نظامي، فرهنگي و هنري به حساب ميايد. قدمت اين منطقه به زمان فتحعلي شاه قاجار برمي‌گردد.

موزه عبرت ايران، با استفاده از كليه اسناد و مدارك مكتوب و شفاهي موجود و با بهره‌مندي از وجود مجرب‌ترين هنرمندان متعهد ايراني و با حفظ و بازسازي فضاي آن زمان سعي در به تصوير كشيدن حركات و جنايات رژيم پهلوي و معرفي آن به نسل جوان و فراهم آوردن زمينه‌هاي پژوهشي براي محقيقين و انديشمندان داخلي و خارجي نموده است. پس از تغيير مخوف‌ترين شكنجه‌گاه تاريخ ايران به موزه عبرت ايران، كار بازسازي و آسيب‌شناسي اين مكان با نظر مثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، با حضور رييس محترم و معاونين ارشد اين سازمان و با اخذ نظريات دقيق كارشناسي آغاز گرديد. موزه عبرت ايران سرانجام در تاريخ ۸ بهمن ماه ۲۸۳۱هجري شمسي توسط رياست جمهور وقت رسما افتتاح گرديد.

muzeebrat

اتاق افسر نگهبان :

هر زنداني به محض ورود به كميته، به اين اتاق آورده مي‌شد. در اينجا پس از ثبت مشخصات فردي در دفتر مربوطه، كليه وسايل و لوازم همراه زنداني را گرفته و يك دست لباس زندان به همراه يك جفت دمپايي به او مي‌دادند. از اين اتاق به بعد چشمهاي زنداني بسته مي‌شد مگر در سه مورد؛ دستشويي، حمام و داخل سلول.

otagheafsarnegaban

غرفه فساد خاندان پهلوی:

دراين غرفه تصاوير از ميان هزاران تصاوير فساد خاندان پهلوي كه قابل نمايش براي عموم را داشته انتخاب و به نمايش در آمده است.

fasadpahlavi

اسلحه خانه:

اين مكان محل نگهداري مهمات و سلاح هاي كميته مشترك ضد خرابكاري – ساواك مي باشد كه در موزه عبرت ايران به نمايش درآمده است.

aslahekhaneh

اسامي زندانيان سياسي قبل از انقلاب روي پلاك هاي نصب شده:

پلاك هاي حكاكي و نصب شده بر روي آجرها اسامي انقلابيوني هست كه از آغاز تشكيل شكنجه گاه كميته مشترك ضد خرابكاري ساواك و شهرباني شاهنشاهي تا انحلال ان از ۱ روز تا ۱۱۴۰ شبانه روز در اين شكنجه گاه مخوف به سر برده اند.
اين مجموعه عظيم طي ۳ سال به همت محققان موزه عبرت ايران و با همكاري مركز بررسي اسناد تاريخي براساس اسناد به جا مانده از ساواك تهيه و تنظيم گرديد.

pelakehakaki

محل نگهداري البسه زندان:

در اين اتاق لباسهاي زنداني و كليه لوازم شخصي مانند ساعت، عينك، انگشتر، كيف و كمربند و … را گرفته و داخل كيسه‌اي ريخته و تحويل افسر نگهبان مي‌نمودند و شماره فرد زنداني را بر روي كيسه لباس او نوشته و در يكي از اين محفظه‌هاي فلزي قرار مي‌دادند.

albase

اتاق پانسمان:

 تنها كاري كه در اين اتاق صورت نمي‌گرفت پانسمان زخم‌هايي بود كه بر اثر ضربات شلاق و يا سوختگي به وجود آمده بود. اين اتاق خود به اتاق شكنجه بيشتر شباهت داشت تا پانسمان، زيرا اولاً موقع تعويض پانسمان‌ها، نه تنها از داروهاي بي‌حس كننده استفاده نمي‌شد، بلكه مخصوصاً به شكلي وحشتناك و تعمدي به جاي پانسمان، زنداني را شكنجه مي‌كردند، ثانياً به هنگام تعويض پانسمان پا محل مجروح شده توسط مسئول پانسمان به گونه‌اي ناشيانه و غير پزشكي و عمدي كليه باندهايي كه آغشته به خونابه و زخم‌هاي خشك شده بود با بي‌رحمي تمام از روي زخم و پوست كنده كه دوباره محل شكنجه به زخمهايي دردناك تبديل مي‌گرديد.

otagepanseman

اتاق ملاقات:

 زندانياني كه در كميته مشترك بودند در مواردي بسيار نادر و انگشت شمار، بنا به دلايلي اجازه ملاقات به آنها داده مي‌شد. نحوه ملاقات به اين شكل صورت مي‌پذيرفت كه: وقتي مطمئن مي‌شدند زنداني كاملاً تخليه اطلاعاتي شده و همه موارد مبهم پرونده‌اش روشن گرديده است، به اعضاي درجه يك خانواده كه شامل پدر، مادر، فرزند و همسر به مدت پنج دقيقه وقت مي‌دادند تا زنداني ملاقات كند. بين زنداني و ملاقات كنندگان راهروي با عرض حدوداً دو متر وجود داشت كه به وسيله دو ديوار توري فلزي از هم جدا شده بود و با اين وجود يك نفر بازجو و يك نفر مأمور هم دائماً مراقب اوضاع بودند تا اطلاعاتي بين طرفين رد و بدل نشود.

otagmolagat

عكاسخانه:

مبارزان پس از دستگيري و ورود به كميته مشترك ضد خرابكاري، ابتدا در اتاق افسر نگهبان ثبت نام مي‌شدند و پس از پوشيدن لباس زندان به قسمت عكاسي راهنمايي مي‌شدند تا جديدترين عكس آنها بر روي پرونده تشكيل شده الصاق شود.

akaskhane

بند۳:

دراين بند عكس هاي زندانيان سياسي قبل از انقلاب به نمايش در آمده است.

band3

غرفه يادگاري هاي دوران زندان:

اين غرفه يكي از بزرگترين سلولهاي عمومي كميته مشترك بود. پس از تبديل كميته مشترك ضد خرابكاري ساواك به موزه عبرت ايران، اين سلول براي نگهداري اشياء و وسايل دوران مبارزات اختصاص داده شد و هم‌اكنون يادگارهاي دوران مبارزات در غرفه‌هاي مربوطه آن نگهداري مي‌شود.

yadegari

سلول عمومي:

 سلول‌هاي بندهاي ۵ و ۶ نسبت به بندهاي ۱ و ۲ بزرگتر بودند و از آنها بعنوان سلول عمومي استفاده مي‌شد. معمولاً زندانياني را كه دوره بازجويي‌شان به پايان رسيده بود به اين سلول‌ها مي‌فرستادند . در بيشتر مواقع تعداد زندانيان در اين سلول‌ها به حدي بالا مي‌رفت كه توان نفس كشيدن از آنها سلب شده و دچار كمبود شديد اكسيژن مي‌شدند. در كليه بندها امكانات گرمايشي و سرمايشي در پايين‌ترين سطح بود و زندانيان زمستان‌ها از سرما و تابستانها از گرما تحت فشار شديد قرار داشتند.

selooleumumi

دور دايره:

 دور حوض، در كميته مشترك فضايي بود كه از آن استفاده‌هاي مختلفي جهت شكنجه زندانيان به عمل مي‌آمد از جمله:سر زنداني را تا مرز خفگي زير آب كردن، لخت نمودن زنداني و انداختن او داخل حوض و از هر طرف به او شلاق و ضربه زدن. از ديگر موارد استفاده از دور حوض، دوانيدن زنداني با پاهاي مجروح و ورم كرده بود به منظور تخليه عفونت‌هاي داخل پا تا اين كه درد شلاق را بيشتر حسن كند و مجبور به دادن اطلاعات شود. آوردن چند نفر هم پرونده در كنار حوض و تحقير آنها در نزد همديگر يكي ديگر از استفاده‌هايي بود كه از اين مكان به عمل مي آمد.

doredayere

اتومبيل‌هاي رؤساي ساواك:

اين اتومبيلهاي تشريفاتي مربوط است به تيمسار نعمت الله نصيري كه سومين رئيس ساواك و ديگري مربوط به ارتشبد حسين فردوست مي‌باشد كه دفتر ويژه اطلاعات را تأسيس نمود و رئيس آن نيز بود و زماني هم به عنوان قائم مقام ساواك درخدمت رژيم منحوس پهلوي بود.

otomobil

حمام:

 حمام رفتن زنداني بستگي به نظر بازجو داشت. زندانيان دو هفته يك بار مي‌توانستند زير نظر چند مأمور و مراقب از حمام استفاده كنند. البته اين در بهترين حالت ممكن بوده است زيرا در بسياري از موارد زندانيان هفته‌ها و ماهها از اين امكان محروم بوده‌اند.نحوه استفاده از حمام به اين شكل بوده است كه ابتدا داخل سلول فرنچ زنداني را روي سر او مي‌انداختند تا نتواند جايي را ببيند . بعد از خروج از سلول تمامي زندانيان را به ستون يك پشت سر هم به طرف حمام حركت مي‌دادند. زندانيان به جهت اينكه نمي‌توانستند جايي را ببينند، دستشان را روي شانه نفر جلويي گذاشته و حركت مي‌كردند.حمام داراي ۲۰ دوش بدون در بود و زندانيان پيش از ورود با صداي سوت نگهبان وارددوشها مي‌شدند و مدت زماني بين ۳ الي ۵ دقيقه فرصت استحمام داشتند . پس از اتمام وقت با صداي سوت نگهبان همگي از دوشها خارج شده و در حالي كه بدنشان خيس و كف آلود بود لباسها را پوشيده و به سمت سلولها بازگردانده مي‌شدند.در اكثر مواقع سه الي چهار نفر، همزمان زير يك دوش استحمام مي‌نمودند كه از نظر روحي براي آنان بسيار سخت بود.

hamam

آدرس : تهران-میدان امام خمینی(ره)-ابتدای خیابان فردوسی جنوبی-خیابان کوشک مصری-خیابان شهید یارجانی-پلاک۱۱

تلفن : ۷و۶۶۷۲۲۰۹۶-۰۲۱

نمابر : ۶۶۷۲۷۵۹۷-۰۲۱

ساعات بازدید: همه روزه صبح ها رأس ساعت ۱۰ و بعد از ظهرها رأس ساعت ۱۴ برقرار می‌باشد.

moozehebrat

منبع:

– موزه عبرت ابران

– سیری در ایران

موزه عبرت تهران

Tehran, Tehran, Yarjani, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “موزه عبرت تهران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه