h شاه چراغ | پورتال جامع گردشگری دولان

شاه چراغ

شاه چراغ، آرامگاهی واقع در میدان احمدی شیراز است که بنا به اعتقاد شیعیان احمد ابن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و همچنین محمد ابن موسی، برادران امام رضا در آن به خاک سپرده شده اند.

شاه چراغ، شیراز، استان فارس

شاه چراغ، شیراز، استان فارس

اولین بنای این مکان مقدس را به زمان عضدالدوله دیلمی، از سلاطین آل بویه نسبت میدهند. (۳۱۷ تا ۳۳۸ ه.ق). در طول سال های ۶۲۳ تا ۶۲۹ هجری قمری در زمان اتابکان فارس به دستورمیر مقرب الدین مسعود بدر الدین وزیر اتابک ابوبکر سعد زنگی، تعمیرات بنای قبلی و اضافه نمودن ابنیه جدید انجام گرفت و همچنین در سال ۱۱۴۱ به دستور نادر شاه افشار تعمیرات بعدی نیز صورت گرفت.
با وجود اینکه زمین لرزه های شهر شیراز بخصوص در سال های ۹۹۷ و ۱۲۳۹ خسارات زیادی را به این مکان مقدس وارد کرد اما در سال ۱۲۳۹ هجری در زمان حسین علی میرزا حاکم فارس و در سال ۱۲۴۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار با همت مسئولین و مردم مرمت و باز سازی شد.
آینه کاری سقف و دیوار های این بنا که به سبک معماری آذری بنا شده، در سال ۱۳۰۵ هجری توسط استاد زین العابدین صورت گرفته است.

شاه چراغ، شیراز، استان فارس

شاه چراغ، شیراز، استان فارس

در سال ۱۳۸۶ در شورای فرهنگ عمومی استان فارس نامگذاری یک روز به نام بزرگداشت شاهچراغ مطرح شد و سر انجام شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۸۸ روز ششم ذیقعده یعنی پنجمین روز از دهه کرامت را به نام روز بزرگداشت احمدبن موسی شاهچراغ جهت ثبت در تقویم مناسبت‌های ملی- اسلامی کشور تصویب کرد.

شاه چراغ

Shahcheragh, Shiraz, Fars, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شاه چراغ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه