h مسجد اسماعیل بیگ بناب | پورتال جامع گردشگری دولان

مسجد اسماعیل بیگ بناب

مسجد اسماعیل بیگ مربوط به دوره صفوی است و در بناب، خیابان باهند واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۶۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چنانکه از نام مسجد برمی آید، بانی آن جزء شخص اسماعیل بیگ کسی نبوده است. با اینکه از شخصیت نام برده اطلاعی در دست نیست، اما می توان گفت او خویشاوندی نزدیکی با ( منصور بیگ ) که ظاهرا حاکم بناب و یا بیگلربیگی آذربایجان بوده و در کتیبه مسجد مهرآباد، نامی از او رفته، داشته است. شاید هم بعد از فوت نام برده به حکومت بناب رسیده و این بنا در عهد وی ساخته شده است. گفتنی است که احداث و مرمت اماکن مذهبی، توسط (بیگها ) در عصر صفوی امری رایج و معمول بوده است.

masjedesmailbeig

اين مسجد به فاصله کمي ازمسجد جامع بناب قرار گرفته و پس ازمساجد مهرآباد و ميدان، يکي ازبناهاي زيبا و مستحکم بناب به شمارميرود که ازنقطه نظر ساختمان و همچنين ايواني که درجلوي شبستان آن ساخته شده، يکي از آثار جالب دوران صفوي است. ايوان تا آنجا که ممکن بوده، پرشکوه و جالب بنا شده و چهار ستون چوبي آن داراي سرستون هاي زيبايي است که تا حدودي ايوان عالي قاپو و چهل ستون اصفهان را به خاطر مي آورد. ديوارهاي ايوان، تنها با آجرچيني ساده و خفته راسته تزيين گرديده است . دربالاي در ورودي و طرفين آن، مجموعا پنج پنجره ارسي با شيشه هاي رنگين به چشم مي خورد . با عبورازدر چوبي قديمي، وارد کفشکن کوچکي مي شويم که به وسيله نرده اي چوبين ازشبستان جدا مي گردد . قسمت زنانه مسجد، بالکني است که دربالاي همين قسمت قرار دارد . براي ورود به اين بالکن مي توان از راه پله اي که درسمت غربي شبستان است، استفاده کرد . شبستان مسجد داراي هشت ستون چوبي با سرستون هاي مقرنس زيبا و پايه ستون هاي سنگي است که سقف چوبي برروي آنها استوار شده است . فضاي شبستان درکل ساده و تنها نمود تزييني آن، شبکه بندي هاي پنجره و شيشه هاي رنگي آنها ست که به هنگام تابش آفتاب، به فضاي داخل مسجد جلوه اي خاص مي بخشد . مصالح اصلي مسجد را سنگ وآجر و چوب تشکيل مي دهد .

masjedehesmailbeig

بارزترین ویژگی این بنا، شیوه معماری و تزئینات جالب ایوان ورودی است. چنین طرح بدیع و گیرا بدان چشم انداز دل انگیزی می بخشد که شکوه و عظمت کاخ های عالی قاپور و چهل ستون اصفهان را در اذهان تداعی می کند.مای عمومی بنای آجری است. مصالح ساختمانی اصلی آن را آجر، سنگ، خشت، چوب، آهک و گچ تشکیل می دهد. شبستان ستوندار آن با هیبتی بسان چهارگوش بوده و سقف چوبی اش بر روی هشت ستون چوبی چند ضلعی که بر روی پایه های سنگی نشسته، استوار شده است. پیکره چوبی درون بنا از بهترین نوع چوب آرایش گرفته، هنوز در کمال نیرومندی و اقتدار پا برجاست و دست روزگار نتوانسته هیکل تنومند و چهره جذاب آن را فرسوده کند. ایوان دیدنی و دل گشای آن دارای چهار ستون چوبی با سر ستونهای تزئین شده است که قطاری از گوشواره های مقرنس که از پایين به بالا تدریجا برحجم آنها اضافه می شود، با جلوه ای از رنگهای طلایی، نقره ای و سفید و لاجوردی، جذابیت ویژه ای به این ستونها می بخشد. پس از عبور از در چوبی ضلع شمالی بنا که از طریق فضای ایوان صورت می گیرد، محوطه چهارگوشی که به کفش کن تعلق دارد به وسیله نرده چوبین از شبستان جدا می گردد. در سمت غربی این قسمت راه پله ای وجود دارد که ادامه آن به محل بالکن زنانه که در امتداد جبهه غربی صحن ساخته شده است، منتهی می شود. در سمت راست پله بالکن و ابتدای ورودی دهلیز، فضایی برای آبدارخانه و پذیرایی اختصاص داده شده است. صحن بنا را در هنگام روز تعداد زیادی پنجره یا شیشه رنگارنگ غرق در نور نموده و شب هنگام نیز چراغهای شیشه ای بالای سر، آویزان شده، مه غلیظ حاصل از روشنایی ملایم سرخ فام را پراکنده می سازد. این فروغ از فضای مسجد بسان ستارگان درخشانی است که به حضور حاکمیت ذات بی همتا در جهان خاکی گواهی می دهد. نیاز روشنایی صحن از طریق روزنه ها و پنجره های متعدد که در جهات مختلف جای دارند، با دقت و مطالعه خاصی تأمین شده است.

منبع:

– ویکی پدیا

– کویرها و بیابان های ایران

– شهرداری بناب

مسجد اسماعیل بیگ بناب

East Azerbaijan Province, Bonab, کوچه باقری (پایین)، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مسجد اسماعیل بیگ بناب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه