h مسجد جامع مرند | پورتال جامع گردشگری دولان

مسجد جامع مرند

مسجد جامع مرند در مرکز شهر مرند درپشت ساختمان فرمانداري مرند واقع شده است که مطابق کتیبه محراب مسجد، این بنا در سال ۷۳۱ هجری قمری در زمان سلطنت ابوسعید بهادرخان ساخته شده‌است. محراب در قسمت جنوبی مسجد واقع شده و مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و گچبری‌های بدیع می‌باشد.

masjedjamemarand

امروزه کف مسجد به اندازه سه پله (۸۰ سانتي متر) از سطح کوچه مجاور پایین‌تر است و دالانی به طول ۱۲ متر با سه طاق گنبدی، ورودی را به شبستان‌ها مربوط می‌سازد در سمت چپ این دالان، شبستان جنوبی با گنبدی کم خیز واقع شده‌است. بنا به بررسی های انجام شده این بنا در مرکز شهر واقع شده است. این مسجد ظاهرا در آغاز یکی از آتشکده های دوره ی ساسانی بود که بعدها با سکونت ارامنه در این منطقه به کلیسا تبدیل شد، پس از پیروزی اعراب بر بابک در قرن سوم هجری و همزمان با اسلام آوردن مردم آذربایجان به مسجد تبدیل شده است. طبق کتیبه ی محراب این مسجد در اوایل سده ی هشتم یعنی در سال ۷۳۱ هـ ق در زمان سلطنت ابوسعید بهادرخان و به دستور او ساخته شد این مسجد مستطیلی شکل است و نه صحن دارد و نه سردر، چون در اصل کلیسا بود و در زمان مغول به مسجد تبدیل شده است. در سال ۷۰۴، این مسجد در حالی که بیش از ۹ سال از عمر آن نمی گذشته توسط تاج خواجه مورد مرمت قرار گرفته است. محوطه اصلی مسجد یا سقفی مشتمل بر شش گنبد فضاهای اصلی مسجد را تشکیل می دهد. محراب به عرض ۷۵/۲ و ارتفاع ۶ متر در قسمت جنوب مسجد واقع شده و مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و گچ بریهای زیبا و بدیع می باشد.فضاي اصلي مجموعه با شش گنبد و پايه هاي قطور مسقف شده است . دونالد ويلبر، درخصوص بناي اين مسجد مي نويسد: “اول، اتاق گنبد مربع شکل با سردر درسه سمت در دوره سلجوقيان ساخته شده است . در دوره مغول، اين اتاق تعمير و تزيين گرديد و بعدا يک سري دهنه هاي طاقدار درسمت شمال و مشرق و مغرب اتاق گنبد ساخته شده، در ازمنه اخير، ديوارهاي ساختمان به سمت مشرق بسط داده شد و يک نمازخانه مستطيلي به بنا اضافه گرديد. درگوشه شمال غربي ساختمان، پايه هشت گوش مناره قرار دارد که ممکن است همزمان با اتاق گنبد باشد.

سوابق و پیشینه معبد پارتنون: پرستشگاه یکی از الهه های یونان به نام آتناست (الهه عقل و زیبایی زنانه) که در قرن ۵ قبل از میلاد توسط مردم آتن ساخته شده این معبد مهمترین بنای باقیمانده از یونان باستان است و غالبا به عنوان اوجی در پیشرفت دوره معماری دوریک شناخته می شود. مجسمه هایی که در تزیین این بنا استفاده شده است یکی از مهمترین بخشهای هنر یونانی است و سمبلی از یونان باستان و دموکراسی آتنی است و یکی از بزرگترین مقبره های فرهنگی دنیاست. معمارانی چون «کایمراتیس» و «ایکتینوس» در ساختمان آن نقش اصلی را داشت اند و در فاصله ی سالهای ۴۳۲و۴۴۸ ق م ساخته شده است. بنا دور ستونی است در ایوان جنوبی معبد پارتنون برخلاف پرستشگاههای دیگری به جای ۶ ستون از ۸ ستون (سبک ۸ ستونی) و برای طول آن ۱۷ ستون در نظر گرفته شده است. طول و عرض آن ۳۱×۷۰ متر و ارتفاع آن ۱۳/۷۲ متر که ارتفاع هر ستون ۱۰/۴۳ متر است. و در این بنا دو شیوه ی دوریک و ایونیک تلفیق شده اند و در ایجاد نقوش در چهار گوشی های تزینی و سنتوریهای معبد نهایت دقت را به کار برده اند.

masjedjamehmarand

منبع:

– ویکی پدیا

– کویر ها و بیابان های ایران

مسجد جامع مرند

East Azerbaijan Province, Marand, shahid Rajaei Street, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مسجد جامع مرند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه