h تالاب ماهی آباد میانه | پورتال جامع گردشگری دولان

تالاب ماهی آباد میانه

تالاب ماهی آباد (مئی هاوا) در موقعیت جغرافیایی N373309 E474232 در استان آذربایجان شرقی واقع است. اين تالاب در ۲۰ کيلومتري شمال ميانه قرار دارد که تالابي فصلي است و مصارف کشاورزي دارد و در مواقع پرآبي، مورد استفاده پرندگان مهاجر است. روستای مئی هاوا واقع در شمال شهرستان میانه نزدیک کوه بوزقوش قرار گرفته و قدمت این مکان به زمان مادها و قبل از آن می رسد .

talabemahiabad

دلیل نام گذاري اين روستا و تالاب به  مئی هاوا به دوره ماداها برمی گردد . در زمان حکومت مادها این منظقه از رونق خوبی برخوردار بوده، شهر میانه نيز یکی از شهرهای بنا شده در آن زمان است و جزء شهرهای پر رفت آمدی برای سران حکومت و قبایل دوره مادها بشمار می آمده. این افراد جهت استراحت و خوش گذرانی به مکان خوش آب و هوای نیاز داشتند که يكي از اماكن تفريحي آن روزها تالاب ماهي آباد بود كم كم روستايي ا را جهت استراحت بنا نهادند و خود به خود ” مئی هاوا ” نام گرفت. هم  به معنی محل استراحت و خوش گذرانی و هم به معنی داشتن آب هوای مناسب.

نقل ديگر اينست که بخاطر وزش بادی است که از سمت شرق بسمت غرب می وزد اين نام را بر اين منطقه نهاده اند چرا كه اکثر مواقع در این روستا باد از سمت شرق به غرب می وزد. در زبان ترکی به این باد (( مه )) می گویند. و وزیدن این باد برای کشاورزی مفید است . بر عکس بادی که از غرب به شرق بوزد برای کشاورزی مفید نمی باشد . احتمال اینکه به این دلیل اسم این مکان را مه هاوا گفته باشند هم بعید نیست . 

talabmahiabad

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

– همگردی

تالاب ماهی آباد میانه

East Azerbaijan Province, جاده ماهی آباد، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تالاب ماهی آباد میانه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه