h فریدونکنار تنها زیستگاه درنای سیبری در ایران | پورتال جامع گردشگری دولان

فریدونکنار تنها زیستگاه درنای سیبری در ایران

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری مازندران گفت: فریدونکنار تنها زیستگاه بین‌المللی درنای سیبری در ایران، و جزو چهار زیستگاه این پرنده در جهان است که دائماً میان ایران و روسیه در حرکت است.
«دلاور بزرگ‌نیا» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فریدونکنار تنها زیستگاه بین‌المللی درنای سیبری، در ایران و در جهان جزو چهار زیستگاه درنای سیبری است و این پرنده که آخرین بازمانده نسل خود در این شهرستان است دائماً میان ایران و روسیه در حرکت است. بزرگ‌نیا خاطرنشان کرد: این تالاب در جنوب شرقی شهر فریدونکنار واقع است که با گرد هم آمدن مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، به یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های تالابی شمال کشور تبدیل شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران گفت: مردم فریدونکنار به ‌کشاورزی و ماهی گیری مشغول هستند و صید ماهی سفید در این شهر بیشتر از دیگر شهرهای شمالی است. وی افزود: از محصولات شناخته شده این شهرستان برنج طارم محلی آن است که زبانزد خاص و عام می‌باشد. وی با اشاره به پیشینه‌ی تاریخی شهرستان فریدونکنار اظهار کرد: این شهر که مرکز فرماندهی فریدون شاه بوده است در گذشته «فری کنار» نام داشت و قدمت این شهر طبق آثار تاریخی که تاکنون کشف شده حداقل ۳۸۰۰ سال است.
وی ادامه داد: قصر فریدون شاه جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است که هم‌ اکنون آثار آن در میان شالی زارهای جنوب شرق این شهرستان بوده و به فلاکتی مشهور است. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: وجود بناهای کهن نظیر امام زاده محمد در داخل تکیه معصوم‌زاده و گورستان کهن آن، گواه کهن بودن و تاریخی بودن این شهرستان است.  فریدونکنار تنها زیستگاه بین‌المللی درنای سیبری در ایران
شهرستان فریدونکنار که در نوار ساحلی دریای خزر قرار دارد از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآباد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریای خزر محدود است.وی افزود: جمعیت شهرستان فریدونکنار در سال ۹۰، برابر با ۵۷ هزار و ۹۸۰ نفر بوده و این شهرستان شامل یک شهر به نام فریدونکنار و دو بخش به نام‌های بخش مرکزی و دهفری است.

درنا عکس از ایسنا

درنا عکس از ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فریدونکنار تنها زیستگاه درنای سیبری در ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه