h صوفی چای مراغه | پورتال جامع گردشگری دولان

صوفی چای مراغه

منطقه حفاظت شده صوفی چای در موقعیت جغرافیایی N3727 E4616 در استان آذربایجان شرقی واقع است. منطقه صوفی چای به دلیل اهمیت اکولوژیکی از جمله وجود گونه ماهی قزل آلای خال قرمز، طی مصوبه شماره ۳۵۶ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ از وضعیت شکار ممنوع به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است. منطقه حفاظت شده صوفی چای با مساحت ۱۳۰۹۷ هکتار در ارتفاعات سهند و در بالادست شهر مراغه با فاصله ۱۹٫۵ کیلومتر قرار دارد که متصل به محدوده منطقه حفاظت شده سهند می باشد.

soofichay

رودخانه صوفی چای با طول ۲۰ کیلومتر در داخل حوضه آبریز صوفی چای قرار داشته که در این محدوده ۳ زیر حوضه ترافایی، صوفی چای بالایی و صوفی چای پایین وجود دارد و یکی از زیر حوضه های دریاچه ارومیه محسوب میگردد. این رودخانه در رده ۴ رودخانه ای از نظر روش استراهلر قرار داشته که حداقل ارتفاع ۱۹۰۰ متر در مصب و حداکثر ارتفاع ۳۴۰۰ متر و دارای شیب متوسط ۷٫۵ درصد می باشد.

rudkhanesoofichay

نظر به متصل بودن حوضه صوفی چای به قله سهند و وجود چشمه های دائمی در ارتفاعات آبراهه ها با دبی نسبتا زیاد از ظرفیت بسیار بالا برای تخم ریزی و زمستان گذرانی ماهی قزل آلای خال قرمز برخوردار می باشد بطوریکه دبی اوج حوضه ۱۰۴ متر مکعب در ثانیه بوده و وجود سد علویان در پایین دست آن به قابلیت زیستی آن می افزاید که مدیریت صحیح و حفاظت مناسب می تواند نه تنها گونه مذکور و پوشش گیاهی منطقه را حفظ نماید و به تبع آن در تعدیل دمای منطقه و همچنین در ممانعت از خشکی دریاچه ارومیه نقش داشته باشد و به یک از سایت اکوتوریستی در منطقه تبدیل گردد.

sufichay

صوفی چای (صافی رود) از دامنه های جنوب غربی كوه سهند و از آب شدن برف های دایمی و سنگین كوهستان به ویژه از دره بامیدز سرچشمه می گیرد. این رودخانه با جریان شمالی و جنوبی، تمامی مزارع و باغ های اراضی شهرستان مراغه را سیراب می كند و از جنوب آن وارد منطقه بناب می شود. بر روی صوفی چای در محل كامل آباد واقع در ۲۱ كیلومتری شمال شرقی مراغه، بندی وجود دارد به ارتفاع ۱۱ متر و عرض ۶۵ متر. اكنون این بند با رسوبات رودخانه پر شده است. در این رودخانه به مقدار قابل توجهی ماهی قزل آلا وجود دارد. در بخش خروجی شهر مراغه و در مسیر راه آهن تبریز- مراغه روی صوفی چای دو پل بسیار زیبا احداث شده است.

roodkhanesufichay

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

– رسانه مجازی نگاه

صوفی چای مراغه

East Azerbaijan Province, جاده روستای خانقاه، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “صوفی چای مراغه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه