h قلعه قمرود | پورتال جامع گردشگری دولان

قلعه قمرود

قلعه قمرود مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار است و در شهرستان قم، بخش مرکزی، روستای قمرود واقع شده است. این اثر در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.

galeyegomrud

قلعه قمرود در حاشیه قمرود ودر شمال کوه سفید و در جوار کاروانسرای کاج واقع است و این بنای تاریخی متعلق به دوره اشکانی می باشد .

قلعه قمرود را میرزا نظام غفاری برای اسکان خانواده خود و اطرافیانش در جوار شرقی قلعه کهن قمرود که مربوط به دوره صفوی بود برپاداشت . قلعه دارای بازارچه ونیز یک حیاط مرکزی بوده که گرداگرد آن اطاق داشته است .

galeyegomrood

بنا دارای دو طبقه ودارای حوضخانه و بادگیر نیز می باشد .این قلعه بدلیل گسترش روستای قمرود رو به ویرانی نهاده است .

قمرود دارای دو قلعه کهن و جدید بوده که امروزه فقط بخشهایی از آن برجای مانده است . یکی از این قلعه­‌ها احتمالاً مربوط به دوره صفویه یا قبل از آن می‌باشد و اکنون به شکل باربند یا آغل گوسفند از آن استفاده می­ شود.قلعه دیگر توسط مهندس الممالک برای اسکان خود، اطرافیان و خدمت کارانش در قسمت شرقی قلعه کهن ساخته شده بود که دارای بازارچه، حوضخانه و بادگیر بوده است.

قلعه قمرود را میرزا نظام غفاری برای سکونت خانواده خود و اطرافیانش در قسمت شرقی قلعه قدیمی قمرود که قدمتش به دوره صفوی بر می‌گردد بنا نمود . این قلعه دارای بازارچه ونیز یک حیاط مرکزی بوده که دور تا دور آن اطاق داشته است

gomrood

منبع:

– ویکی پدیا

– سیری در ایران

– تیشینه

قلعه قمرود

Qom, Unnamed Road, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قلعه قمرود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه