h زندان اسکندر (یزد) | پورتال جامع گردشگری دولان

زندان اسکندر (یزد)

بنای راز آمیز زندان اسکندر در محله‌ فهادان یزد از کهن‌ترین محله‌های این شهر است. استان یزد غنی از آثار تاریخی است که البته کمتر مثل آثار تاریخی سایر استان‌های کشور شهرتی به هم زده‌اند. در هر کجای یزد نشانی از تاریخ و ردپای آن را می بینید. آثاری که در هیچ کجای دنیا نمونه‌ای برایشان یافت نمی‌شود. تاریخ در این شهر زنده است و نفس می کشد.

زندان اسکندر

 

زندان اسکندر

بنای راز آمیز زندان اسکندر در محله‌ فهادان یزد از کهن‌ترین محله‌های این شهر است که در قدیم به شهرستان شهرت داشته قرار دارد.

مدرسه ضیائیه

ین بنای تاریخی دارای حیاطی است که سه ایوان در پیرامون و اطراف آن قرار دارد. گنبد خانه ای قدیمی و کهن در گوشه‌ی حیاط با ارتفاع زیاد قرار دارد که متعلق به سده‌ای هفتم هجری قمری است.

مدرسه ضیائیه

مدرسه ضیائیه

مدرسه ضیائیه یزد

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند هویت واقعی این بنا مشخص نیست اما به زندان اسکندر و مدرسه ضیاییه، اثر مولانا حسین رضی هم معروف است. این بنا حدود ۸ قرن قدمت دارد و در یزد در مجاورت بقعه دوازده امام قرار گرفته است.

مدرسه ضیائیه

عکس از رستگار

 

مدرسه ضیائیه

عکس از رستگار

مدرسه ضیائیه

عکس از رستگار

مدرسه ضیائیه

چاهی با قطر ۲ متر در وسط حیاط این مدرسه قرار دارد که به سردابی به عمق حدود ۵ متر منتهی می‌شود. ارتفاع گنبد بقعه ۱۸ متر می‌رسد و البته بخش عظیمی از گچبری‌ها و تزئینات زیبای آن از بین رفته‌است.

روایت‌هایی مختلفی درمورد این بنا مطرح است. بنابر روایتی قدمت ساخت آن را به زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران مربوط می‌دانند و می‌گویند در نزدیکی این بنا ابر چاله هایی حفر کرده بودند و اسیران را در آن نگه داری می کردند بعد‌ها مسئولان مدرسه ضیائیه این چاله ها را پرمیکنند و از آن زمان این محل به زندان اسکندر معروف است ولی در اصل مدرسه ضیائیه نام دارد.

منبع:

سایت بیتوته

گردشگری استان یزد

زندان اسکندر (یزد)

زندان اسكندر, یزد, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “زندان اسکندر (یزد)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه