h مسجد اسنق هریس | پورتال جامع گردشگری دولان

مسجد اسنق هریس

مسجد اسنق هریس مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان هریس، روستای اسنق واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ دی ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد اسنق يکي ازبناهاي زيبا و معتبر منطقه است . اين مسجد دروسط روستا، درميان حياط وسيعي بنا گرديده و کف آن ازسطح زمين نزديک يک متر بلندتر است و شامل يک ايوان و شبستان مي شود .

masjedesnag

سطح ايوان به شکل ذوزنقه است و پوشش آن برروي دوستون يکپارچه سنگي که به شيوه زيبايي به صورت مارپيچ حجاري شده، قرار گرفته است . شبستان مسجد به شکل مربع مستطيل و به طول و عرض ۸۰/۸×۳۵/۱۰ مترازشمال به جنوب کشيده شده است . پوشش مسجد برروي چهار ستون سنگي استوانه اي يکپارچه قرار گرفته که سرستون و پايه هاي خوش طرحي دارند. بلندي ستون ها با پايه و سرستون نزديک ۲۰/۶ متر است . نماي بيروني مسجد دراصل، همه ازسنگ سرخ منقش بوده و شبستان نيز ظاهرا مانند مسجد سنگي ترک ميانه پوشش گنبدي داشته که به مرور زمان، گنبد و قسمت مهمي ازديوارهاي شمالي و جنوبي و غربي آن فروريخته و به جاي آنها ديوارهاي ازسنگ و گل ساخته شده و براي پوشش سقف نيز ازتيرهاي چوبي استفاده شده است؛ اما خوشبختانه قسمت مهم ديوار شرقي مسجد که نماي اصلي آن و متضمن تاريخ بنا و نام باني و حجار آن است، سالم مانده و مي تواند شکوه و زيبايي نخستين بنا را متجلي سازد. مسجد يک در و دو پنجره دارد که هر سه در ديوار شرقي بعبيه شده است. هر ووودي، طاقي جناغي دارد که بلندي آن ازکف آستانه ، ۱۷۳ و دهنه طاق، ۹۰ سانتي متر است . دربالاي طاق، عبارت” لا اله الا الله محمد رسول الله” و درحاشيه پايين تراز آن که جانبين و بالاي مدخل را احاطه کرده است، حديثي از پيامبر اکرم(ص) حجاري شده است . پايين تراز آن، بر پيشاني طاق، دوکتيبه ديگر با اين مضامين حک شده است :”قال الله سبحانه و تعالي ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا” و “امر بعمارت هذه المسجد فخرالدين محمدبن رستم” . پنجره ها طاق ندارند و هردوي آنها ۱۵۶سانتي متر بلندي و ۸۰ سانتي متر عرض دارند. دربالاي هردو پنجره، دوکتيبه وجود دارد . نوشته کتيبه بالاي پنجره وسطي چنين است : “نوشتم بردر مسجد من احوال که تا هرکس که خواند بعد صد سال نبشتم تاريخش برسنگ کنده زهجرت بود هفتصد سي وسه سال ۵″. و نوشته کتيبه پايين :” اانما يعمر مساجد الله من آمن بالله واليوم الاخر”. نوشته کتيبه بالايي پنجره دست چپ نيز دو بيت شعر بدين مضمون است : “اين مسجدي است اعظم ازسنگ کنده کار استاد اين عمل ملکشاه نامدار از دم تيشه اين همه نقاشيش بکرد دستش درست باد خدايش نگاهدار”. و کتيبه پايين آن، حديث” قال النبي عليه الصلوة والسلام من بني مسجدا بني الله له بيتا في الجنة” است . خطوط اشعار فارسي، تعليق و خطوط عبارات عربي، شيوه اي نزديک به ثلث است . درداخل مسجد، منبر چوبي منبت کاري شده شکسته و درهم ريخته اي وجود دارد که همزمان با بناي مسجد ساخته شده است. برروي قطعه اي ازبازوي آن، نام باني مسجد “صاحب فخرالدين محمد ” قيد شده است . ازمطالب کنده شده بر اين منبر و ديگر کتيبه هاي موجود چنين برمي آيد که اتمام کار بناي اين مسجد سنگي و حکاکي منبر آن، درسال ۷۳۳ه- . ق به امر فخرالدين محمدبن رستم و به دست فقاش و حکاک هنرمندي معروف به ملک شاه صورت گرفته است .

منبع:

– ویکی پدیا

– کویرها و بیابان های ایران

مسجد اسنق هریس

East Azerbaijan, Heris, Heris - Ahar Road, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مسجد اسنق هریس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه