h بازار سنتی کرمانشاه | پورتال جامع گردشگری دولان

بازار سنتی کرمانشاه

 بازار سنتی کرمانشاه به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های بافت سنتی شهر، بازگو کننده تاریخ، خاطرات و اندیشه های شهر کرمانشاه در طول زمان می باشد و همواره مورد توجه گردشگران بویژه در ایام نوروز بوده است. این بازار که ترکیب دلپذیری از فعالیت های تولیدی، بازرگانی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی را در خود جای داده است در زمره آثار برجسته معماری کشورمان به حساب می آید.

وجود عمارتهای بدیع و جاودانی همچون مساجد، حمامها، زورخانه ها ، کاروانسراها ، سراها و انبارها موجب شده که زندگی در این بازار همواره جریان یابد و براستی هنگام عبور از این بازار که می توان آن را گنجینه زنده و پویای مردم شناسی نامید. در این بازار انواع مشاغل و کارهایی که امروز کم کم به دست فراموشی سپرده می شوند را می توان دید و از سوغاتی های بی نظیری همجون نان برنجی ، کاک و نان خرمایی، گیوه کرمانشاهی و انواع لباسهای محلی بهره مند شد.

اين بازار در زمان حكومت فتحعلي شاه و به دستور والي وي در كرمانشاه به نام محمدعلي ميرزاي دولتشاه احداث شده است و در زمان خود طولاني‌ترين بازار سرپوشيده خاورميانه به شمار مي‌رفته است.

بازار سنتي كرمانشاه كه در بخش مركزي اين شهر قرار دارد در زمان رونق اقتصادی منطقه و مسیر عبور جاده ابریشم، محل اصلی داد و ستد بازرگانان اروپایی و آسیایی بوده و با توجه به موقعیت استراتژیک دارای نشانه‌های خاص فرهنگی زیاد می‌باشد.

بازار قديمي كرمانشاه داراي ‪ راسته بازار است كه به فعاليتهاي مختلف با عناوين بازار زرگرها ، مسگرها ، علافخانه ، كلوچه پزها ، صرافها ، آهنگرها ، بزازخانه كهنه و نو و غيره اختصاص دارد.

bazar7

 عناصر و فضاهاي بازار

عناصر و فضاهاي بازار كرمانشاه عبارتند از: راسته ، دالان ، حجره یا دکان ، چهار سوق ، قیصریه ، تیمچه ، سرا و کاروانسرا ، خانبار ، میدان ، بازارچه ، گذر ، مساجد و تکایا ، قهوه خانه ، انواع فضاهای خدماتی

 راسته هاي بازار كرمانشاه براساس حرفه بازرگاني و صنعتگري، شهر، مذهب بازرگانان و كاركرد به اسامي ذيل نامگذاري شده اند:

بازاربزازها ، بازار صندوق سازها ، بازار بنكدارها ، بازار آهنگرها ، بازار زرگرها ، بازار حوري آباد ، بازار كلوچه پزها ،  بازار حلبي سازها ، بازار صحاف ها ،  بازار مسگرها ، بازار سراجها ، بازار علافخانه ، بازار ترکها ، بازار کلیمی ها ، بازار چال حسن خان ، بازار توپخانه

bazar1

bazar2

bazar5

بازار قدیمی کرمانشاه در سال ۱۳۷۶ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۹۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منابع :

– میراث فرهنگی استان کرمانشاه

– باشگاه خبرنگاران

– نمای ایران

بازار سنتی کرمانشاه

بازار اسلامی, خیابان نواب صفوی, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بازار سنتی کرمانشاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه