h قلعه نودوز | پورتال جامع گردشگری دولان

قلعه نودوز

قلعه داغ (قلعه نودوز) مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان اهر، روستای نقودز واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۶۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

galenoduz

قلعه نودوز یکی از قلاع مستحکم و تاریخی ایران مربوط به دوره ساسانیان است که بشماره ۶۲۸ در تاریخ ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۴۵ در فهرست میراث گرانسنگ ایران ثبت گردیده است. این قلعه (نقدوز) در ۲۵ كیلومتری جنوب شرقی شهر اهر واقع شده است. و بر فراز قله كوهی مرتفع مشرف بر رودخانه‌ اهرچای احداث شده است. ورود به قلعه فقط از یال شمالی آن امكان‌پذیر است. ارتفاع برج این قلعه ۱۱ متر است و با سنگ‌های تراش خورده رسوبی به رنگ‌های آجری و زرد و با ملاط گچ و آهك بنا شده است. اغلب برج‌ها و دیواره‌ها با تكیّه بر بدنه‌ سنگی كوه استوار شده‌اند و امكان نقب‌زنی به داخل قلعه را به حداقل رسانده‌اند. قسمت بالای دیواره‌ها با خشت و گل ساخته شده كه به مروز زمان از بین رفته و چندین متر از ارتفاع آن كم شده است.

galenoduzahar

قلعه نودوز  دارای دو برج و یک دیوار مدور می‌باشد، که دو برج را به یکدیگر متصل می‌کند و در زیر آن برج دیگری واقع بوده که قسمت هایی از آن خراب شده و از بین رفته است. مصالحی که در این بنا به کار رفته، از سنگ‌های تراشیده قالبی است که به وسیله ملات ساروج در هم آمیخته است.در دوره اسلامی و احتمالا اوایل اسلام بر فراز قلعه تاسیسات دیگری ساخته شده است که از خشت خام می‌باشد.

وجود باران‌های مداوم، خشت‌های گلی را فرسوده و از بین برده است و تنها اثری از آن‌ها باقی مانده است. قلعه فقط در بخشی که به جاده و گردنه مشرف است، تاسیساتی دارد. طرف دیگر آن دره بسیار عمیق و وحشتناک است که راه به جایی ندارد.

galedagh

منبع:

– ویکی پدیا

– سیری در ایران

– تیشینه

قلعه نودوز

قلعه داغ, Ahar, East Azerbaijan, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قلعه نودوز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه