h قله درفک - آتشفشان درفک | پورتال جامع گردشگری دولان

قله درفک – آتشفشان درفک

موقعیت جغرافیایی: قله در رشته کوههاي البرز غربی در شمال شرقی شهرستان رودبار و در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد.
بررسی توپوگرافی قله: آتشفشان خاموش درفک در منتهی الیه خط الراس غربی البرز واقع است که از شرق توسط گردنه دیلمان به قله کم ارتفاع ۲۲۰۰ متري ناتیش کوه و سپس ارتفاعات اشکورات و در نهایت به قله خشچال بزرگ متصل می گردد.
ویژگی خاص: در ضلع شمالی قله دیواره ۵۰۰ متري آهکی بلندي قرار دارد و از جمله سایر دیدنی هاي آن باید از غار یخ بر فراز کاسه درفک نام برد.

آتشفشان درفک ،گیلان

آتشفشان درفک ،گیلان

مسیر صعود به قله: در جاده اي به سوي رشت، پس از رودبار و بعد از عبور از سفید رود به سوي آبادي شیرکوه در دامنه جنوب غربی درفک رهسپار می شویم در کوهپایه نسیم روح نوازي جریان دارد. شب را در کنار مردمان خونگرم شیرکوه گذرانده، صبح زود این روستاي کوچک را به سوي اولین منزل میان راه گوسفند سراي
لارنه که در میان جنگلهاي انبوه درفک است ترك می کنیم. در ابتدا به سوي منبع آب ده ادامه راه داد و پس از پشت سر گذاردن این مکان مسیر را از روي یال که کاملا درون جنگل قرار دارد به سمت بالا ادامه می دهیم باید دقت داشت که از مسیر روي یال منحرف نشویم و به داخل دره هاي فرعی اطراف یال اشتباهاً سرازیر نشویم.گوسفند سراي لارنه داراي یک کلبه و چشمه کوچک و چمنزاري سرسبز و جالب است. سپس از جنوب لارنه، از فراز منطقه مسطحی بر بالاي دهکده کوچک دفراز گذشته، در جهت شمال شرقی حرکت می کنیم، تا به منطقه سراشیبی سیاده دره و انبوه درختان جنگلی می رسیم. هر از چندگاه در هر کجاي جنگل اثر رد پاي جانوري به چشم می خورد. پرندگان آواز سر داده اند و سرحال و شاداب از شاخه اي به شاخه اي می پرند. در دور دست هاي جنوبی سر و صداي میش هاي وحشی به گوش می رسد. انگار تا به حال کسی از این مسیر عبور نکرده است.طبیعت بکر و زیبا و دست نخورده است و ما همچنان به پیش می رویم. در کنار یک سربالایی به نام سنگ سرا استراحتی کرده سپس راه مالرو سمت راست را مجدداً ادامه می دهیم. در گوسفند سراي جیرونی به منطقه اي وسیع و مرتعی دل انگیز و سرسبز می رسیم. درختان جنگلی کم کم ناپدید می شوند. به جاي آنها بوته هاي بزرگ سر بر می آورند و راه مالرو به سوي قله کاملاً مشخص می شود. پس از عبور از یک شیب تند به صورت زیکزاك به پهن دژ می رسیم در اینجا نیز یک کلبه سنگی وجود دارد.

قله درفک،گیلان

قله درفک،گیلان

پس از عبور از امتداد چند یال کوچک در جهت شرق و تراورسی کوچک در پی یک راه پیمایی طولانی به لبه گردنه و کاسه درفک وارد می شویم. کاسه قله که در واقع دهانه آتشفشانی آن به حساب می آید، در حدود ۲۵۰۰ متر طول و ۸۰۰ الی ۹۰۰ متر عرض دارد. در این کاسه کلبه هاي سنگی کوچک و بزرگی وجود دارد. قله حال و هوایی کاملاً بهاري دارد و در نقاط مختلف شیارهاي منتهی به لبه هاي قله مانند آن لکه هاي برف دیده می شود. کلبه به دامداران کوچ نشین تعلق دارد که براي تعلیف دام هاي خود هر ساله به این مکان می آیند. در اینجا شبی سرد و ساکت و آرام را در زیر چتر ستارگان درخشان اسمان به سر می بریم و صبح زود پس از جمع آوري وسایل با صرف مدت زمانی اندك به قله شمال شرقی دشت به ارتفاع ۲۷۰۵ متر صعود می کنیم. مه غلیظی تمامی دامنه هاي دره اشکورات و دیلمان را پوشانده است. از کران تا کرانه هاي شرقی قلل البرز غربی چون برج خشچال، سرخه کوه هیر،کوههاي شمالی قزوین و آسمان سرا دیده می شوند در غرب پشته کوه و کوه هاي گیلان به وضوح پیدا هستند. سواحل دریاي خزر از مه متراکم پوشیده شده است. با دیداري از کوه هاي اطراف مجدداً به داخل کاسه درفک بازگشته و از آنجا به شیرکوه بر می گردیم. بهترین زمان براي صعود به درفک اردیبهشت و خرداد ماه و براي عکاسان فصل پاییز می باشد.

-درفک-1389551239

منبع:

کتاب کوهنوردی در ایران (علی مقیم)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قله درفک – آتشفشان درفک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه