h سراب و آبشار صحنه | پورتال جامع گردشگری دولان

سراب و آبشار صحنه

موقعيت جغرافيايي

یکی از شهرستانهای زیبای استان کرمانشاه٬شهرستان صحنه میباشد. شهرستان صحنه با وسعت ۱۶۱۲كيلومتر مربع ۲/۶ درصد مساحت استان را  بخود اختصاص داده است . اين شهرستان در شرق استان قرار گرفته ، از شمال به شهرستان سنقر و كليايي ، از جنوب به شهرستان هرسين و استان لرستان ، از شرق به شهرستان كنگاور و از غرب  به شهرستانهاي كامياران وكرمانشاه محدود شده است .

مردم شهرستان صحنه به زبان كردي تكلم مي نمايند و لهجه هاي كرمانشاهي و لكي در آن رايج است ، در اين شهرستان حدود ۷۳ درصد جمعيت را شيعيان  و ۲۷ درصد را فرقه اهل حق تشكيل ميدهند .

از دیدنی‌ترین جاهای شهرستان صحنه، دربند صحنه می‌باشد که طبیعت کرمانشاه را به نمایش می‌گذارد و یکی از زیباترین مناطق کرمانشاه در واقع سراب صحنه است معروف به دربند است که اگر به غرب کشور آمدید حتما به این مکان سر بزنید. این منطقه یکی از مناطق خوش آب و هوا این شهر به لحاظ توسعه گردشگری و پتانسیل خوب توریست می‌باشد . نظر به وجود آبشارهای زیبا ، خروشان و همچنین ایجاد مراکز اقامتی و رفاهی در این محوطه مسافران و گردشگران زیادی از شهرهای حومه و سایر استان‌ها به این مکان مراجعه می‌نمایند.

سراب صحنه در شمال شهر صحنه و در محلی به نام دربند واقع شده که مزارع صحنه را آبیاری می‌کند. در دربند صحنه دره ای بسیار زیبا، با انواع درخت‌های وحشی و باغ میوه وجود دارد که در تاریخ باستان ایران احتمالاً زیستگاه و تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره‌های مختلف بوده است. لازم به ذکر است جهت رفتن به دربند و استفاده از طبیعت زیبا و هوای مطبوع آنجا ماشین خود را در پارکینگی که در ابتدای دربند صحنه می‌باشد پارک نمایید . و از چرخ دستی هایی که در آنجا حاضر می‌باشند برای حمل اثاثیه خود کمک بگیرید. از ورودی که داخل شوید دربند صحنه با یک نسیم خنک و بهاری به پیشواز شما می‌آید و نوازشتان می‌کند. در ابتدای دربند صحنه، یک دریاچه کوچک مصنوعی هست با چند تا قایق پدالی که شبیه قو هستند، اگر خواستید می‌توانید با قایق‌ها دوری هم در دریاچه مصنوعی بزنید.

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

در کنار این سراب آبشاری زیبا وجود دارد که آب آن با فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می‌ریزد. این آبشار در فصل بهار از مکانهای دیدنی و زیبای صحنه محسوب می‌شود اما در هر فصل دیگری نیز جلوه ای خاص دارد.
در سرچشمه‌های اصلی این دره در زمان‌های نه چندان دور آبشار کوچک دیگری وجود داشته است که در حال حاضر به نام آبشار خُشکه معروف است. پایین‌تر از این آبشار خشک شده سرچشمه‌های آب دربند به نام چهارچشمه ( چوار کینی ) وجود دارد. سراب دربند صحنه از چهار چشمه اصلی سرچشمه گرفته و باعث تشکیل آبشاری شده که آب آن از شمال به جنوب جریان دارد. آب‌های چهار چشمه بعد از طی ۵۰۰ متر به بلندی پشت آبشار اصلی رسیده و در آنجا آبشاری بسیار زیبا و دیدنی را به وجود آورده که زیر آبشار جلبک‌ها سبزی خوش رنگی رقم زده اند و صخره زیر آبشار را رنگ آمیزی کرده اند.
چهارچشمه در قسمت شمالی دربند است و خود به تنهایی از مکان‌های زیبا و دیدنی دربند است و همان جاییست که زمانی تفرجگاه شاهان بوده و امروز با کلی مرکز اقامتی و رفاهی پذیرای شماست. نیمی از همین آب جهت استفاده مردم شهر که در قسمت شمالی شهر صحنه اسکان دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مسیر خود بسیاری از درختان خودرو از قبیل گردو و انجیر ، گلابی و سُماق و سنجد را آبیاری نموده و مناظری بسیار زیبا و دلنشین را به وجود آورده است که درختان برافراشته گردو در اطراف این سراب گوشه ای از بهشت را بر روی زمین جلوه گر می‌سازد. کوه‌های رگه مانند و غار کیکاووس یا دخمه مادها، از دیگر مناظر دیدنی این دره سرسبز محسوب می‌شوند.
در حال حاضر با امکاناتی که در آن بوجود آورده اند در فصل گرما و خصوصا بهار پذیرای مهمان از استان و کشور می‌باشد.

سراب صحنه کرمانشاه

سراب صحنه کرمانشاه

آبشار صحنه کرمانشاه

آبشار صحنه کرمانشاه

آبشار صحنه کرمانشاه

آبشار صحنه کرمانشاه

منابع :

– تیشینه

– میراث فرهنگی استان کرمانشاه

سراب و آبشار صحنه

صحنه, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سراب و آبشار صحنه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه