h آتشكده چهارقاپي | پورتال جامع گردشگری دولان

آتشكده چهارقاپي

چهار قاپو يا چهار قاپي به معني چهار در ، از جمله آتشكده هاي زمان ساساني در شهر مرزي قصرشيرين است . اين آتشكده از نوع آتشكده هايي است كه داراي دالان طواف بوده ولي متأسفانه در اثر مرور زمان رواق آن فرو ريخته است ولي با اين وجود در برخي از قسمت ها آثاري از آن ديده مي شود . اين آتشكده عبارت است از اتاقي مربع شكل به ابعاد ۲۵*۲۵ متر كه داراي سقفي گنبدي شكل به قطر ۱۶ متر بوده ولي متأسفانه اكنون اثري از آن باقي نمانده است و تنها بقاياي گوشواره ها در چهار گوشه آن ديده مي شود . اين اتاق مربع شكل داراي چهار درگاه ورودي است كه به رواق اطراف فضاي مركزي منتهي مي شوند . در اطراف اين بنا مجموعه اتاق ها و فضاهايي وجود دارد كه بخش هايي از آنها در نتيجه كاوش هاي باستان شناختي سال هاي اخير شناسايي شده است . اين بنا با استفاده از مصالح محلي از قبيل لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده است . البته گنبد بنا آجري بوده است .

اگرچه اكثر باستان شناسان اين بنا را آتشكده اي از زمان خسرو پرويز پادشاه ساساني مي دانند ولي برخي نيز آن را كاخي از همان زمان مي دانند.

کاربری بنا :

در رابطه با کاربری چهارتاقی ها هنوز توافق نظری وجود ندارد. از یک سو برخی این ساختمان ها را آتشکده به معنای آدریان دانسته اند. اما برخی دیگر در کاربری مذهبی آن ها تردید کرده و آن ها را صرفاً آتشگاه، به معنای مکانی غیرمقدس برای برداشتن آتش مورد نیاز در زندگی روزمره عنوان کرده اند. رضا مرادی غیاث آبادی از جمله کسانی است که برای چهارتاقی ها کاربری نجومی قائل شده اند.

آتشكده چهارقاپي قصر شیرین

آتشكده چهارقاپي قصر شیرین

آتشكده چهارقاپي قصر شیرین

آتشكده چهارقاپي قصر شیرین

منابع :

– سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان  کرمانشاه

– ویکی‌پدیا

آتشكده چهارقاپي

آتشکده چارقاپی, قصر شیرین, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آتشكده چهارقاپي”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه