h 4سایت موزه در تپه‌های باستانی خراسان‌شمالی ایجاد می‌شود | پورتال جامع گردشگری دولان

4سایت موزه در تپه‌های باستانی خراسان‌شمالی ایجاد می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی از راه‌اندازی ۴ سایت موزه در تپه‌های باستانی استان خبر داد.

علی اکبر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، اظهار کرد: این چهار تپه در محورهای مواصلاتی استان قرار دارند که فرصت مناسبی برای جذب گردشگران است.

وی افزود: یکی از این تپه‌ها، تپه قلعه خان است که در محور بجنورد به جنگل گلستان قرار دارد. قدمت تاریخی این تپه به هزاره ششم قبل از میلاد باز می‌گردد که از آن زمان تا دوره قاجار در آنجا سکونت وجود داشته است. برای ایجاد سایت موزه‌ها ابتدا باید کاوش‌های لازم صورت گیرد و در صورت وجود اموال غیر منقول تپه، تبدیل به سایت موزه شود.

meusemوحدتی، تپه ارگ نادری را از دیگر تپه‌ها در شهر شیروان بیان کرد و توضیح داد: آثار برج و بارو در منطقه عملیات کاوش وجود دارد و در فاز اول مرمت این بناها را در دستور کار داریم. این آثار متعلق به دوره صفوی و یا قاجاریه است و پشت این برج و بارو آثار متعلق به پیش از اسلام مشاهده شده است که باید کاوش‌هایی در این زمینه صورت گیرد.

وی، تپه برونسی در شهر آشخانه را از دیگر تپه‌های باستانی اعلام کرد و افزود: برای کاوش‌ آن تفاهمنامه‌ای با شهرداری منعقد شده است تا از سوی این نهاد تامین اعتبار شود. در صورت کشف آثار غیر منقول و ایجاد سایت موزه، آن سایت، تحویل شهرداری می‌شود. شهر تاریخی بلقیس نیز از دیگر مکان‌هاست.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۴سایت موزه در تپه‌های باستانی خراسان‌شمالی ایجاد می‌شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه