h دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه | پورتال جامع گردشگری دولان

دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه

دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه (در انگلیسی: Middle East Technical University و در ترکی:Orta Doğu Teknik Üniversitesi) به عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیق در آنکارا و ترکیه واقع شده است. آموزش و تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه است و زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می‌باشد.

دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۱۹۵۶ توسط وجدی دیکر تحت عنوان موسسه فنی خاورمیانه (Middle East Institute of Technology) با هدف پیشرفت علمی ترکیه و سایر کشورهای خاورمیانه در زمینه علوم پایه و رشته‌های مهندسی ساخته شد. وجود این دانشگاه آموزش مدرن و پیشرفتهای علمی فراوانی نصیب کشور ترکیه ساخت. در اپتدا یکی از بخشهای این دانشگاه در ساختمان کوچکی واقع در چهارراه کیزیلای و بخش دیگر آن در پشت مرکز مجلس ترکیه قرارداشت. بعدها در سال ۱۹۶۳ این دانشگاه به مرکز فعلی خود که در شرق آنکاراست انتقال یافت و بدین ترتیب اولین کامپوس ترکیه را بوجود آورد. درابتدا دانشکده معماری به عنوان اولین مرکز آموزشی این دانشگاه کار خود را در سال ۱۹۵۶ آغاز کردو در بهار سال۱۹۵۷ دانشکده مهندسی مکانیک تاسیس گردید و در سال ۱۹۵۹ دانشکده علوم انسانی تکمیل شده و در سال ۱۹۸۲باآغاز به کار دانشکده تربیت معلم این دانشگاه تکمیل گردید. امروزه جمعآ ۴۱ رشته کارشناسی و ۱۴۳رشته تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌گردد. این دانشگاه هم اکنون ۵۳ سال دارد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاهای خاورمیانه می‌باشد.

odtu5

رشته‌های آکادمیک

دانشگاه خاورمیانه ۴۵ رشته کارشناسی را در ۵ دانشکده مجزا ارئه می‌دهدو بعلاوه در این دانشگاه ۵ بخش تحصیلات تکمیلی موجود می‌باشد که در آنها ۹۷ رشته کارشناسی ارشد و ۵۵ رشته دکترا تدریس می‌گردد.این دانشگاه در برنامه اراسموس عضویت دارد و همه ساله دانشجویان فراوانی میان این دانشگاه و دانشگاه‌های جهان ردوبدل می‌شوند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در دانشگاه خاورمیانه به دو نیمسال تقسیم شده است. نیم سال اول در این دانشگاه غالباً در هفته آخر ماه سپتامبر آغاز می‌گرددو در اواسط ماه ژانویه به اتمام می‌رسد. نیمسال دوم در این دانشگاه از اواسط فوریه آغاز شده و در اواسط ماه ژوئن پایان میابد. ترم‌های تابستانی نیز در این دانشگاه به دو شکل عمومی و بین‌الملل برای جلب توجه دانشجوان خارجی ارائه می‌گردد.

زندگی درون دانشگاه

زندگی درون دانشگاه به بخشهایی نظیر فعالیتهای انجمنهای دانشجویی٬تظاهرات سیاسی، و فستیوالهای متعدد تقسیم شده است.کامپوس مرکزی میزبان فستیوال بهاره دانشگاه خاورمیانه می‌باشد که در طول ۵ روز این دانشگاه صحنه کنسرتهای متعدد و نمایشهای مختلف است . بخش بزرگی از دانشگاه به خوابگاهای دانشجویی اختصاص داده شده که قادر است بیش از ۶۰۰۰ دانشجو را در خود جای دهد. دانشجویان از امکانات رفاهی نظیر سوپر مارکت‌های متنوع درون دانشگاه و بانکهای مختلف ودسترسی سریع به دفاتر پستی و رستورانهای فراوان درون داشگاه برخوردار هستند. همچنین امکانات کامل ورزشی در زمینه‌های مختلف اعم از سالن‌های بدن سازی٫ زمین‌های تنیس٫ زمین‌های فوتبال بسکتبال و والیبال، زمین دو و میدانی٫ و استخرهای سرپوشیده سایز المپیک در این دانشگاه موجود می‌باشند. همچنین این دانشگاه اقامت گاه و مراکز متعددی در کوه‌های المداغی و اولوداغ دارد که به کوه نوردان ارائه می‌گردد. در این دانشگاه انجمنهای دانشجویی متعددی موجود است.

odtu3

دانشکده‌ها

دانشگاه خاورمیانه دارای ۴۲ بخش آکادمیک می‌باشد که اکثر آنها توسط ۵ دانشکده مدیریت می‌شوند.لیست پایین نام رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی می‌باشد.

دانشکده معماری: این دانشکده رشته‌های معماری٫شهرسازی و طراحی صنعتی را ارائه می‌دهد.

دانشکده علوم پایه: این دانشکده رشته های بیولوژی ، شیمی ، ریاضی ، تاریخ ، ژنتیک ، فلسفه ، فیزیک ، روانشناسی ، جامعه شناسی و آمار را ارائه می دهد.

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی: این دانشکده رشته‌های مدیریت بازرگانی٬اقتصاد٬روابط بین‌الملل٬علوم سیاسی و مدیریت جامعه را ارائه می دهد.

دانشکده علوم آموزشی: این دانشکده رشته های علوم کامپیوتری٬علوم آموزشی٬معلمی دوره ابتدایی٬آموزش زبانهای خارجی٬آموزش تربیت بدنی٬معلم مقطع راهنمایی و آموزش علوم ریاضی را ارائه می دهد.

دانشکده فنی مهندسی: این دانشکده رشته‌های مهندسی هوافضا مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک مهندسی، متالورژی مهندسی، محیط مهندسی عمران، مهندسی صنایع غذایی مهندسی معدن و مهندسی نفت را برای سطوح کارشناسی ارائه می‌دهد.

در کنار واحدهای ذکر شده بخش آموزش پایه زبان و بخش آموزش پیشرفته زبان انگلیسی نیز بطور مجذا به دانشجویان مقاطع کارشناسی دروسی ارائه می‌دهند.

این دانشگاه همچنین دارای ۵ بخش آموزشی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

odtu1

odtu2

odtu4

منبع :

– ویکی‌پدیا

دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Çankaya, Ankara, Turkey

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه