h امامزاده سید محمد نوجه مهر | پورتال جامع گردشگری دولان

امامزاده سید محمد نوجه مهر

در کنار رود ارس در روستای نوجه مهر امام زاده محمد نوجه مهر معروف به (( سید محمد آقا )) قرار دارد و برای رفتن به آن باید از هادی شهر به سیه رود سپس به پایانه مرزی نوردوز و کمی بالاتر از این پایانه مرزی دست راست تابلوی این امام زاده مشهود است.  .مقبره این امام زاده که او را به نوادگان امام موسی کاظم (ع) نسبت می دهند تجدید بنا شده و دارای ضریح زیبای است .این آرامگاه نزد مردم از تقدس و احترام بسیار برخوردار است و هر سال کشاورزان آن نواحی پس از برداشت محصول برای زیارت و ادای نزورات خود به این امام زاده می روند.این بقعه از بقاع مشهور آذربایجان بوده و آوازه ی آن از مرزهای استان فرا رفته و یکی از بقاع مطرح در سطح کشور محسوب می شود.

emamzadeseyedmohammad

درداخل حرم آیینه کاری صورت پذیرفته هست. این امام زاده از نظر امکانات زیستی مجهز به بازارچه‌های متنوع، نانوایی و… می‌باشد.هر چند درختان انجیر و انار بومی آذربایجان نیست اما به علت تنوع آب هوایی منطقه،و وجود تابستان های گرم و مرطوب (رطوبت رود ارس ) در این محل درختان انجیر و انار به همراه درختان گردو زیاد وجود دارد. رودی از سمت جنوبی امام زاده همیشه در جریان است که رود آبشار گل آخور ورزقان را به رود ارسمی‌ریزد.منازل و سوییت های کوچک جهت اقامت شبانه مسافران به تعداد کافی ساخته شده و اجاره داده می شود.هر سال نزدیک دو میلیون بازدید کننده در آن به ثبت می‌رسد.

بنای سابق بقعه در ابعاد ۴×۳ متر بوده و با استفاده از چوب و گل ساخته شده بود. این بنا به مرور زمان تجدید بنا شده و مرحله ی ساخت و توسعه ی آستان مقدس امامزاده سید محمد (علیه السلام) از سال ۱۳۶۶ ش شروع گردیده و هم اکنون که تابستان ۱۳۹۱ ش است، ادامه دارد. وسعت عرصه ی آستان امامزاده بیش از ۶۵۰۰ متر مربع و مساحت بقعه ۴۵۰ متر مربع است.

emamzadenojemehr

نمای بقعه دارای ازاره ای به ارتفاع یک متر از سنگ مرمر و بقیه ی دیوارها با آجرهای سه سانتی اجرا شده و بالای دیوارهای شرقی، جنوبی و شمالی کتیبه ای با کاشی کاری آبی رنگ نصب شده که حاوی آیاتی از سوره ی مبارکه جمعه است. در نمای شرقی بقعه دو گلدسته قرار دارد و بدنه ی گلدسته ها و سطح بیرونی گبند با کاشی های هفت رنگ اجرا شده است.

بقعه دارای یک پنجره و درو ورودی در نمای شمالی است. یکی مخصوص آقایان و دیگری اختصاص به خانم ها دارد. ورودی دیگری به همراه دو پنجره در نمای جنوبی، دو پنجره در نمای شرقی و یک پنجره در نمای غربی است. درها و پنجره ها از آهن و نعل درگاهی آن ها قوسی شکل است. نمای داخلی دارای ازاره ای در حدود ۱/۶۰ متر بوده و سپس تمامی دیوارها، سقف و هفت ستون موجود در داخل بقعه، به طرز زیبایی آیینه کاری شده و کف آن نیز با فرش های دستبافت وماشینی و پتو مفروش شده است. ضریح منور درست در زیر گنبد قرار دارد.

seyedmohammadaga

سطح درونی گنبد به شکل زیبایی آینه کاری شده و دور تا دور قسمت تحتانی گنبد مزین به آیات الهی است. در گریوِ گنبد چند پنجره برای روشنایی بقعه تعبیه شده است. ضریح منور امامزاده در سال ۱۳۸۰ ش به جای ضریح آلومینیومی قبلی نصب شده است. این ضریح از جنس نقره بوده و همچون سایر ضریح هایی است که در سطح استان در چند امامزاده موجود است. قبر حدود یک متر پایین تر بوده و به گفته ی متولی فاقد کتیبه است. دور تا دور بقعه دارای زائرسرا در سه طبقه، فروشگاه، کشتارگاه، سرویس های بهداشتی مردانه و زنانه، دفتر امامزاده، حسینیه و پارکینگ بوده و در وسط صحن دو دستگاه آب سرد کن قرار دارد. سند ملک امامزاده به شماره ی ملک ۱۰۰/۲۰۳/۶۹/۸۶ بوده و به شماره ۱۰۵۰ ثبت شده است.

به گفته ی متولی امامزاده، بقعه هر ساله حدود سه میلیون زائر دارد و در مناسبت های مذهبی آستان امامزاده مملو از زائر است. امامزاده تحت نظر هیأت امنا و با نظر اداره ی اوقاف و امور خیریه شهرستان جلفا اداره می شود. تولیت امامزاده با آقای حاج شیخ حسین علیزاده بوده و دارای امکانات رفاهی، امنیتی و بهداشتی است.

emamzadeseyemohamadaga

منبع:

– پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

– تور مجازی منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس

– ویکی پدیا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “امامزاده سید محمد نوجه مهر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه