h سراب مورت گیلانغرب | پورتال جامع گردشگری دولان

سراب مورت گیلانغرب

سراب گیلانغرب یکی از نقاط دیدنی استان کرمانشاه می‌باشد که وجود چشمه‌های آب و درختچه‌های گیاه نایاب دارویی مورد سبز آن را به عنوان یکی از تفریح گاه‌های استان تبدیل نموده‌است. توسعه و ساخت سد آبی خاکی ضربه مهلکی بر «درختچه‌های نایاب مورد» وارد آورد.

نام این سراب برگرفته از سراب جاری از دامنه ارتفاعات سراوان و بوته های مورتی است که پیرامون این محوطه تاریخی روییده اند. از دلایل شکل گیری آثار تاریخی شناسایی شده در حاشیه سراب وجود بوته های مورت و همین سراب بوده است. مورت در نزد زرتشتیان از اهمیت و تقدسی خاص برخوردار بوده است به طوری که این گیاه را نماد اهورامزدا دانسته اند و امروزه زرتشتیان نیز از این گیاه به هنگام مراسم در آتشکده ها استفاده می کنند.

سراب مورت گیلانغرب

سراب مورت گیلانغرب

 مورد گیاهی درختچه ای با برگهای معطر همیشه سبز وپایا است که از نظر ظاهرشبیه انار بوده وبومی ناحیه مدیترانه ای است که در سه نقطه اروپای جنوبی، هند وایران می روید این گیاه در چند نقطه استثنایی در ایران رویش دارد یکی از این نقاط سراب گیلانغرب است.

 اثر درمانی مورد مربوط به اسانسی است که در اعضای مختلف آن مخصوصا در برگ گیاه موجود است عصاره مورد برای درمان غش وصرع وبیماریهای کبدی موثر است. همچنین از برگ ومیوه مورت در درمان شستشوی دهان درموارد برفک، درمان تبخال، رفع بیماریهای تنفسی، مجاری، سوختگی، بریدگی ونیش حشرات استفاده می شود مورد بدلیل ترکیبات شیمیایی ضد سرطان در درمان سرطان نیز موثر است. واژه مورت از کلمه یونانی به معنی رشد ونمو گرفته شده است که در طب سنتی کاربرد اساسی داشته است واز قدیم‌الایام مورد شناسایی ایرانیان بوده است.

درختچه مورد

درختچه مورد

گیاه مورت

گیاه مورت

زردتشیان باستان از ریشه درختچه مورت به علت مقدس بودن آن در روشن نمودن آتشکده ها استفاده می شده است در ضلع جنوبی بوته های مورد سراب گیلانغرب آثار یک آتشکده هنوز پابر جا است. گیلانغرب در غرب استان کرمانشاه بالغ بر ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع :

– ویکی‌پدیا

سراب مورت گیلانغرب

سراب گيلانغرب, گیلان غرب, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سراب مورت گیلانغرب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه