h غار میرزا | پورتال جامع گردشگری دولان

غار میرزا

به دهانه غار میرزا پا كه بگذارید، وارد دهلیز باریكی می شوید كه با كمی پیش روی در مسیر عریض تر می شود و دو راه را برای پیش روی مقابل تان قرار می دهد. سوراخی كوچك در سمت راست و مسیری در رو به رو كه عریض تر به نظر می رسد. راه اصلی همان سوراخ كوچك سمت راستی است كه شما را به چاه ۵۰متری غار می رساند.
در بخش میانی این غار شما با یك فرود ۹۰ متری مواجه می شوید و در فضای معلقی قرار می گیرید كه غار را برای شما اسرارآمیزتر می كند. در اینجا، وسعت غار به ۱۵۰ متر مربع می رسد و شما می توانید رنگ ها و طرح های متنوعی را در قندیل های سنگی غار ببینید. قندیل هایی كه عمر آنها به میلیون ها سال می رسد و بعضی از آنها آنقدر بلند هستند كه سقف تالار را به كف آن وصل می كنند.وارد تالار غربی غار كه بشوید، غار میرزا برگ های تازه تری را برایتان رو می كند. فسیل جانوران وحشی و قندیل های بلوری منسجمی كه شاید نمونه آن را در كمتر غاری سراغ داشته باشید. در انتهای تالار شمالی غار هم بركه آبی با وسعت ۲۵۰متر مكعب وجود دارد كه آب زلالی در آن جمع شده است. اما با تمام اين ها، شايد منحصر به فردترين ويژگي غار ميرزا، دست نخورده بودن آن است كه آن را وارد رقابت نزديكي با غارهاي مشهوري مثل عليصدر و كتله خور مي كند. غار ميرزا كه مدت زيادي از كشف آن نمي گذرد، به لطف كم بازديد بودن و مسير صعب العبورش قنديل ها و استالاگميت هاي سالمي دارد و در سراسر آن خبري از شكستگي و تراش هاي دستي و يادگاري هاي بدقواره گردشگران ناآگاه نيست.
اگر اهل غارنوردي حرفه اي نيستيد، تماشاي اين غار ممكن است برايتان پردردسر باشد. در اين غار شما نياز به تجهيزاتي مثل كلاه ايمني، هدلامپ، طناب، كارابين يا مي لون و لوازم فرود و صعود داريد تا بتوانيد حدود ۵ ساعت در آن گشت و گذار كنيد.
خوشبختانه هواي گرم اين غار اين فرصت را فراهم مي كند كه در تمام فصل هاي سال سري به آن بزنيد و بدون محدوديت هاي آب و هوايي، از آن بازديد كنيد.

غار ميرزا رفسنجان

غار ميرزا رفسنجان – عکس:فرشید روزی طلب

غار ميرزا رفسنجان

غارنوردی داخل غار – عکس:فرشید روزی طلب

مسير دسترسي
براي رسيدن به غار شگفت انگيز ميرزا بايد راهي استان كرمان و شهر رفسنجان شويد و خود را به فاصله ۳۲ كيلومتري شمال شرقي اين شهر برسانيد. از اينجا به بعد، مسير شما از روستاي داوران مي گذرد. بعد از اين روستا پلي در مسير جاده اصلي ديده مي شود كه در سمت چپ آن جاده اي خاكي وجود دارد. پا به راه اين جاده خاكي كه شويد، به دو راهي هايي مي رسيد كه در تمام آنها بايد راه سمت چپ را انتخاب كنيد. اين دو راهي هاي پي در پي شما را به روستاي كوچكي مي رسانند كه نزديك ترين روستا به غار محسوب مي شود. حالا كافيست از اهالي روستا سراغ غار ميرزا را بگيريد تا شما را به ضلع شرقي روستا و دره اي هدايت كنند كه جاده خاكي و پيچ در پيچ آن به ارتفاعاتي منتهي مي شود كه غار ميرزا در آن قرار دارد. در طول مسير اگر خسته شديد، مي توانيد در كنار چشمه اي كه در اين راه خاكي پيچ در پيچ قرار دارد استراحت كوتاهي كنيد يا اگر توانش را داشتيد، تا بالاي كوه برويد و در سايه چنار بزرگي كه نزديك دهانه غار قرار دارد، تجديد قوا كنيد.
دهانه غار ميرزا تا زماني كه به نزديكي آن نرسيد قابل ديدن نيست. بنابراين نااميد نشويد و جاده را تا رسيدن به درخت سرو پير ادامه دهيد. براي طي كردن اين مسير مي توانيد از اتومبيل استفاده كنيد اما هيچ تضميني نيست كه اتومبيلتان در جاده خاكي سالم بماند! بنابراين توصيه مي كنيم جاده را تا روستاي دوم با اتومبيل طي كنيد و از چشمه به بعد، يك پياده روي ۳۰ دقيقه اي داشته باشيد.

غار ميرزا رفسنجان

غار ميرزا رفسنجان

غار ميرزا رفسنجان

قندیل های غار ميرزا رفسنجان

غار ميرزا رفسنجان

دهانه غار

رسوبات آهکی غار ميرزا رفسنجان

رسوبات آهکی غار ميرزا رفسنجان

منبع:

– سیری در ایران

– کوه ها و بیابانهای ایران

– غارهای ایران

غار میرزا

Kerman, جاده کوهبنان - رفسنجان، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “غار میرزا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه