h پل لیلان | پورتال جامع گردشگری دولان

پل لیلان

پل تاریخی لیلان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان ملکان، بر روی رودخانه لیلان چای واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ باشمارهٔ ثبت ۸۳۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

این پل در یک کیلومتری جنوب شهر لیلان بنا گردیده است و از آثار دوران ایلخانی میباشد. این پل در روزگاران گذشته راه ارتباطی همدان، کردستان و مراغه و تبریز را در برمیگرفته است و اکنون به واسطه جاده جدید الاحداث میاندوآب ملکان ارتباط از این طریق انجام می گیرد و در حال حاضر پل ارتباطی است برای رسیدن به روستاهای فتح الله کندی، محسن آباد (جین قره). و ورود به شهر لیلان از طریق این پل امکان پذیر می باشد. این رودخانه از کوهستانهای شرقی لیلان سرچشمه و به طرف غرب جریان و در نزدیکی شهر میاندوآب به رودخانه زرینه رود می پیوندد و در نهایت به دریاچه ارومیه می ریزد.

leilan-pol

پل داراي سه دهنه مي باشد. اندازه دهنه ها يكسان و جهت پل بصورت شمالي- جنوبي بوده و در قسمت شرقي سد موج شكن موج شكل بصورت مثلثي بوده و در قسمت غربي پل نيز به سه نيم دايره و بصورت پشت بند وجود دارد. مصالح بكار گرفته شده در اين پل عبارت از آجر كه در قسمتهاي طاقها و نيز بالاي پل بكار رفته و سنگهاي تراش دار كه در قسمت پايه ها و موج شكنها و پشت بندها بكار رفته است. ابعاد اين سنگها در حدود ۲۰×۳۰ سانتيمتر، ۲۰×۵۰ سانتيمتر و ۶×۲۲×۲۲ سانتيمتر می باشند.

ارتفاع پل از جان پناه پل تا سطح رودخانه ۴۹۰ سانتيمتر و ارتفاع موج شكنها ۱۳۰ سانتيمتر و طول پل ۲۴ متر مي باشد. عرض پل ۶۵۰ سانتيمتر و فاصله دهانه ها از هم ۴۴۰ سانتيمتر و ارتفاع طاقها ۳۵۰ سانيتمتر مي باشد. پشت بندهاي نيم دايره پل ۲۲۰ سانيتمتر و بصورت نيم دايره هستند طاقهاي پل بصورت جناغي و در وسط نوك بيزه طاق يك سنگ سفيد آهكي بكار رفته است و بطور كلي تا ارتفاع ۱۳ سانتيمتري سنگ از آن به بعد مصالح آجر بكار رفته است. موج شكنها و پشت بندها تا همان ارتفاع ۱۳۰ سانيتمتر مي باشد.

منبع:

-ویکی پدیا

-کویرها و بیابان های ایران

پل لیلان

لیلان چای, آذربایجان شرقی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پل لیلان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه