آتشکده حسن زوردار واقع در گیلانغرب

آتشکده حسن زوردار در فاصله یک کیلومتری ضلع شمال غربی وسمت راست جاده ی گیلانغرب به روستای خالوخالو و روستای گرازان بر روی تپه ای مشرف بر زمینهای اطراف واقع شده است .

مشخصات آتشکده حسن زوردار:

محوطه باستانی حسن زوردار دارای بنای با چهار پایه طاق است که یکی از پایه های شرقی بنا به مرور تخریب شده و چهار درگاه جهت ورود به بخش مرکزی که همان فضای مرکزی است تعبیه شده است. ملات بکار رفته در ساختار بنا گچ وشفت آهک است ،مصالح بکار رفته دراین بنا قلوه سنگ ولاشه سنگ می باشد ارتفاع پایه های بنا ۷۰/۲ ارتفاع تقریبا دقیق از پی بنا تاسطح پایه های باقی مانده طاقهای آتشکده (در حال حاضر )۷۰/۴سانتیمتر می توان تخمین زد.

باتوجه به اینکه هیچ گونه کاوش علمی روی این بنای بسیار ارزشمند صورت نگرفته تقریبا” می توان ابعاد آن را ۵۰/۱۹*۵۰/۱۷ سانتیمتردر نظر گرفت که پایه های طاق را در خود محصور نموده است. قطر پایه های طاق ۵۰/۲سانتیمتر است که پس از کاوش وپاکسازی اطراف وداخل محوطه می توان به صورت دقیق تر سازه های که مرتبط با این اثر ارزشمند است مشاهده واعلام نمود.

بنای مذکور هرچند بر روی تپه ای طبیعی واقع گردیده اما در این محل کمی پایین تر از زمینهای اطراف واقع شده که احتمالا دال براستقرارمجددا در این قسمت (احتمالا اوایل اسلامی ) بوده است وجود مواد فرهنگی و سازهای الحاق شده به این بنا مؤید آن می باشدکه در دورانهای بعد از این بنا استفاده شده است.

atashha1

در بخش داخلی پایه های طاق وچسپیده به آن سازه ای دایره شکل با ملاط گچ مصالح سنگ وآجر وجود دارد که دارای در گاهی در بخش جنوبی است که خود نشان از الحاق به بخش اصلی بنا است. در کنار آتشکده مذکور درختی کهنسال وباشاخه وتنه ی قطوری با نام درخت ون مشاهده میگردد که احتمالا مؤید هم قدمتی درخت ون با بنا باشد که اهمیت این بنا را دوچندان نموده است.

بنا فاقد پوشش طاق واحتمالا هم قدمت با آتشکده شیان اسلام آبادغرب ومتعلق به اواخر دوران اشکانی و اوایل ساسانی باشد در اطراف بنا وطی حفاری که توسط امور آب وجهاد کشاورزی ایجاد شده (جهت انتقال آب کشاورزی )متأسفانه کانالی باعمق ۲ متر ایجادشده که آسیب جدی به لایه های آثار باستانی وفرهنگی وارده شده است که قطعات از سفال نخودی که متعلق به انواع ظروف می باشد مشاهده می گردد.

وجود سنگ چینهای در سکشن کانال از وجود سازه های معماری دیگری خبر می دهد آتشکده با محوطه اطراف در صورتی که موردتوجه قرارگیردوهمچنین کاوش ،بررسی و پس از از پاکسازی مرمت وباسازی شود از مهمترین بناهای غرب کشور جهت بازدید گردشگران به حساب می آید که خود باعث جذب گردشگر می شود.

atashha

منبع :

وب سایت مطلع الفجر

آتشکده حسن زوردار واقع در گیلانغرب

گیلانغرب, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آتشکده حسن زوردار واقع در گیلانغرب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه