h پاراو کوخرد | پورتال جامع گردشگری دولان

پاراو کوخرد

پاراو کوخرد نام دورشته قنات است درغرب وشمال وجنوب دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان واز نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است.بقایا و آثار این قناتها هنوز باقی مانده‌است. ویکی از آثارهای دوران (ساسانیان) می‌باشد.قنات یا کاریز «در تلفظهای محلی گاه کهریز» نیز نامیده می‌شده‌است. کانالی است که از دیر باز برای مدیریت آب در زمین می‌ساخته‌اند. کاریز یا قنات به رشته چاه که آب یک « مادر چاه عمیق» را برای شرب وکشت وکار به سطح زمین می‌رساند گفته می‌شود.

پاراو کوخرد

پاراو کوخرد

پيشينه
قنات پاراو کوخرد در زمان گبرها يا زرتشتيان که قبل از اسلام در شهر باستاني ساساني «شهرسيبه» زندگي مي‌کردند ايجاد شده‌است. و سيبه (نام قديم کوخرد) بوده‌است. آثار يک رشته از اين قناتها در (پشتخه مدي آباد) در جنوب رودخانه مهران نيز وجود دارد که به‌وسيله ترنه آب به آنها مي‌رسيده‌است.

پاراو کوخرد

پاراو کوخرد

سرچشمه
سر چشمه اين قناتها از زير کوه ناخ وتحديداً از پشت دهستان هرنگ سر چمشه مي‌گرفته‌است (که البته درآن دوران دهي بنام هرنگ وجود نداشته‌است). اين قناتها بعد از «چاه مادر» يا «بئر الأ م» که منبع اصلي آب آن است و در پايه کوه ناخ واقع بوده‌است به دو رشته مي‌شده‌است. . رشته اول اين قناتها از طرف مغرب کوخرد فعلي به دشت پاراو منتهي مي‌شده‌است. اما رشته دوم از طرف مشرق دهستان کوخرد سرازير مي‌شده تا اينکه وصل مي شده به ساختمان ترنه، اين ساختمانها آب شيرين را از يک سوي رودخانه شور به سوي ديگر مي‌بردند. دو قنات از اين رشته قناتها در بغل خانه شاعرمعروف روزدار و از طرف قبله خانه اش تاياد من هم وجود داشته‌است.

پاراو کوخرد

پاراو کوخرد

منبع:

– سیری در ایران

– ویکی پدیا

– ترنه

پاراو کوخرد

Hormozgan, Kuhkhird, جاده ترنه از مجتمع درويش، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پاراو کوخرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه