h کویر ریگ جن | پورتال جامع گردشگری دولان

کویر ریگ جن

کویر ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، از شمال به جنوب سمنان و جنوب شرق گرمسار، از غرب محدود به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات از شرق به محور ارتباطی جندق ـ معلمان و از جنوب به شمال انارک و چوپانان محدود است. ریگ جن با وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع در این محدوده قرار دارد. به عبارتی ریگ جن در حاشیه شمالی به کوه گوگردی، در حاشیه شرقی به جاده دامغان ـ جندق و در قسمت شمالی به رودخانه ورگی که از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می گیرد منتهی می شود. این رود در جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی وارد ریگ جن می شود و کوه ملاهادی در حاشیه جنوبی این ریگزار قرار دارد.

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

همانطور که گفته شد “ريگ جن” منطقه اي کويري و داراي تپه هاي ماسه اي در کوير مرکزي ايران است و به دليل وسعت زياد و نداشتن چشمه يا چاه آب، در گذشته هاي دور، محل عبور کاروان ها نبوده و فقط در سال هاي اخير، چند گروه از محققان و سياحان به آن منطقه رفته اند. گسترش ريگ جن از شمال غرب به جنوب شرق است و در قسمت جنوب شرقي پوشيده از تپه هاي ماسه اي به هم پيوسته است که به دم ريگ شهرت دارند.

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

زير بناي ريگ جن يک دشت فرسايش يافته است که در حال حاضر تپه هاي ماسه اي برخان و تپه هاي ماسه اي هرمي (قورد) آن را اشغال کرده است. تمام ريگ جن داراي رسوبات نمکي فراوان مي باشد که عمده رسوبات و مواد فرسايشي آن از دامنه هاي فرسايش يافته البرز شکل گرفته است. وجود باد غالب از سمت غرب به شرق باعث شده است که تپه در قسمت شرقي داراي شيبي بسيار تند و در قسمت هاي غربي داراي شيب ملايمتري باشند. همين عامل باعث شده است که عبور از ريگ جن با وسايل نقليه از سمت شرق به غرب بسيار دشوار و در پاره اي از موارد غير ممکن باشد.

اين منطقه در باورهاي مردم بومي کوير، به عنوان سرزمين نفرين شده نيز ياد شده است. آنها معتقدند که ارواح پليد و شياطين در اين سرزمين اسرارآميز حکومت مي کنند و به همين دليل هر که پا به ريگ جن مي گذارد بلعيده مي شود و ديگر باز نمي گردد. در منطقه کويري ريگ جن که به مثلث برموداي ايران نيز شهرت دارد تا چشم کار مي کند تپه هاي شني و باتلاق هاي نمک وجود دارد.
ريگ جن، شگفت انگيز ترين، اسرار آميز ترين و ترسناک ترين منطقه ايران است، با باتلاق هاي سهمگين که مرگ را براي هر موجودي زنده اي به ارمغان مي آورد. اتفاقات بي پاسخ و توجيه نشده بسياري در اين منطقه روي داده است و نمک زار هاي اين منطقه محل قتل و دفتن موجوات زنده بسياري بوده است.

فرو رفتن در گل و لجن در ريگ جن، شايد يکي از خطرناک ترين اتفاقاتي باشد که ممکن است گريبانگير مسافران ناوارد شود و آنها را به کام مرگ بکشاند. سال هاي متمادي، هيچکس جرات آنکه به ريگ جن سفر کند و راز اين کوير اسرار آميز را کشف کند، نداشت.

بهترين مسير دستيابي به اين منطقه، جاده سنگفرش ملک آباد است که در بخش شمال شرق پارک ملي کوير قرار دارد. بهترين وسيله براي عبور از اين کوير نيز ، جيپ هاي سبک وزن است. البته فراموش نکنيد که هر لحظه امکان گير کردن و گم شدنتان در کوير ريگ جن وجود دارد.

سفر به ريگ جن معمولا با بيشترين حد تجهيزات صورت مي گيرد. در اين سفر لازم است براي مدت حداقل ۱۵ روز ذخيره غذا ، آب، بنزين و وسايل فني خودرو همراه گردشگر باشد. نقشه را هم فراموش نکنيد، چون سفر به ريگ جن بسيار خطرناک است. مهمترين مسئله اينکه اگر تا به حال کوير نوردي نکرده ايد و به اصطلاح حرفه اي نيستيد، براي اولين تجربه، به هيچ عنوان ريگ جن را برنگزينيد. حتي اگر حرفه اي هم هستيد، حتما به طور گروهي به اين منطقه سفر کنيد.

در ضمن، بلد محلي را فراموش نکنيد، چون محلي ها معمولا آدم هاي کار کشته اي هستند و علاوه بر تعيين مسير، حتي در شرايط سخت، خيلي خوب مي توانند راهنمايي تان کنند. بخشي از منطقه، نسبتا مسطح تر است با تپه ها کوچک تر، بنابراين عبور از آن نسبتا آسان به نظر مي رسد ولي با کمي پيشروي، با کم شدن ارتفاع به اراضي باتلاقي مي رسيد که اينجا تقريبا جنوب منطقه است. اصرار براي عبور از اين اراضي باتلاقي بي فايده است، بنابراين بهتر است از سمت شمال غربي به حرکت تان ادامه دهيد.

وقتي آخرين کوه هايي که ۲۳۰۰ متر ارتفاع دارند را رد کرديد، به بخش شمالي ريگ جن مي رسيد. از اينجا، کوه دماوند را هم مي توانيد ببينيد. با ادامه اين مسير، به پارک ملي کوير مي رسيد. اگر شما مسير ديگري را مي پسنديد، مي توانيد با استفاده از نقشه و راهنما، مسير جديدي را تجربه کنيد، اما تمام سختي ها و بالا و پايين ها، يک طرف و آسمان پرستاره شب هايي ريگ جن هم يک طرف. خوابيدن روي شن هاي روان، روي تپه اي بلند و چشم دوختن به آسماني که حتي يک نقطه سياه ندارد. بسيار خيره کننده است.

آدرس: گرمسار، پارک ملي کوير، جاده سنگفرش ملک آباد

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن سمنان

منبع:

-سیری در ایران

– ابرتازه ها

– خبرگزاری مهر

کویر ریگ جن

Rig-e Jenn, Semnan, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کویر ریگ جن”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه