روستای شمشیر پاوه در استان کرمانشـاه

 روستای شمشیر ناخودآگاه حس جنگلهای شمال ایران و روستای دیدنی ماسوله را برای بیننده تداعی می کند. در این روستا كه در ۱۰ كیلومتری شهر پاوه از مسیر روانسر قرار دارد،  خانه هایی وجود دارد كه با تلاش ساكنین از سد صخره های كوهستانی عبور كرده اند و در سینه كش كوه سكونت گاهی امن و آرام برای خود ایجاد نموده اند؛ اینجا هر همسایه ای،  پشت بام خانه اش را به حیاط خانه بالایی تبدیل كرده است.

روستای شمشیر پاوه ،کرمانشـاه

روستای شمشیر پاوه ،کرمانشـاه

روستای كوهستانی ‘شمشیر’ از توابع بخش مركزی شهرستان پاوه در استان كرمانشاه از شمال و شمال غرب به كوه سربرده،  از غرب و جنوب غربی به كوه سرپاس،  و از شرق به كوه گاقران محدود می‏شود.

ارتفاع روستای شمشیر از سطح دریا یك هزار و ۷۸۰ متر با اقلیمی معتدل و خشك می باشد هرچند آب و هوای شمشیر در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشك است. رودخانه ‘چم شارا’ در جنوب این روستا جریان دارد.

درآمد اكثر مردم این روستا از فعالیتهای زراعی،  باغداری و دامداری تأمین می‏شود. عمده محصولات زراعی روستای شمشیر شامل گندم،  جو،  شبدر،  گوجه‏ فرنگی،  خیار و بامیه است و گردو،  آلوچه،  توت و هلو نیز از محصولات باغی و سردرختی آن است. جاجیم‏بافی،  موج‏بافی،  گیوه‏بافی و توپدوزی از صنایع دستی رایج این روستاست.

روستای شمشیر پاوه ،کرمانشـاه

روستای شمشیر پاوه ،کرمانشـاه

منبع :

– میراث فرهنگی استان کرمانشاه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای شمشیر پاوه در استان کرمانشـاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه