h رودخانه الوند قصر شیرین استان کرمانشاه | پورتال جامع گردشگری دولان

رودخانه الوند قصر شیرین استان کرمانشاه

این رودخانه زیبا از جاذبه های گردشگری قصر شیرین و استان کرمانشاه است. رودخانه الوند در شهرستان قصر شیرین و اسلام آباد استان کرمانشاه جاری است. طول این رودخانه تا مرز ایران و عراق ۱۲۰ کیلومتر تا رودخانه دجله ۱۶۰ کیلومتر و ارتفاع آن از سرچشمه ۱۵۰۰ متر است . این رودخانه از آبخیزها و چشمه سارهای دره شمالی کوه قلاجه در ۲۴ کیلومتری جنوب غربی اسلام آباد سرچشمه می گیرد وبه نام رودخانه کفر آور از دهستان کفر آور به سوی شمال غربی روان میشود و روستاهای دهستان کفر آور را سیراب می نماید.

رودخانه الوند واقع در کرمانشاه

رودخانه الوند واقع در کرمانشاه

در یک کیلومتری شمال غربی روستای هاربر با ریزانه نسبتا بزرگی که از مناطق چپاکوئی و سگان عبور کرده است مخلوط می گردد و پس از گذشتن از یک دره نسبتا تنگ و پر پیچ و خم به دهستان دیره وارد میشود و به نام رود دهره از دره میان کوههای دانه خشک و بازی عبور می کند و به دهستان جگرلو از شهرستان قصر شیرین وارد می گردد. در این شهرستان به نام رودخانه الوند تغییر اسم میدهد .نخست با ریزانه بزرگی که از پل ذهاب عبور کرده است مخلوط میشود و پس از مشروب نمودن روستاهای دهستان جگر لو از میان شهر قصر شیرین می گذرد و به دهستان نصر آباد وارد می گردد . در این دهستان نخست با چم امام حسن و سپس با رودخانه تنگاب مخلوط میشود و پس از عبور از روستای قره صدف به مرز ایران و عراق وارد میشود و بخشی از خط مرزی ایران و عراق را به طول ۵/۵ کیلومتر تشکیل میدهد. سرانجام در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی قصر شیرین از مرز خارج شده و به کشور عراق وارد میشود و به نام آب هولوان به رود دجله میریزد. رودخانه الوند از دو سرچشمه اصلی واقع در کوههای دالاهو و قلاجه آب می گیرد. سرچشمه اصلی رودخانه الوند از سراب اسکندر در غرب زاگرس و در حدود ۳۲ کیلومتری در مشرق زهآب در شمال دهستان ریژآب است. رود الوند از همان ابتدا به صورت رودخانه بزرگی در حدود ۱۲ کیلومتر در این دره زیبا جریان دارد.
همانطور که به راه خود ادامه می دهد؛ نهرهای متعدد بدان می پیوندند. پهنای دره ریژآب حدود ۵۰۰ متر و دو طرف آن سراشیبی ژرفی تشکیل شده است و از ابتدا تا انتها از درخت و باغهای میوه پوشانده شده و در اعماق آن رود ریژآب جوشان و خروشان در جریان است. تا اینکه پس از گذر از ریژآب وارد تنگ پیران در نزدیکی قریه پیران و سپس به جلگه ای در پائین روستای “بان زرده” وارد می شود. رودبارهای کوچک منطقه از قبیل آبهای بان زرده، یاران، بشیوه، قلعه شاهین، دیره و گَلان و بز کَنه از طرفی و آب سرآب گرم از طرف دیگر هر یک جداگانه در محلهای مختلف وارد رودخانه الوند می شوند. رودخانه الوند از میانه شهر” سرپل ذهاب” گذشته و از غرب بطرف قصرشیرین جاری می گردد. الوند پس از انکه کناره شرقی رشته کوههای “بازی دراز” را بجای گذاشته به مرکز شهر قصرشیرین می رسد. الوند سپس به دهستان نصرآباد در نزدیکی قصرشیرین وارد گردیده و با رودهای چم امام حسن و سپس با رودخانه تنگاب مخلوط می شود. رودخانه الوند پس از عبور از روستای قره صدف بطرف شهرستان خانه قین آبریز می شود. رودخانه الوند پس از آنکه مسیر خود را سیراب می کند و به باغهای سرسبز محدوده خود زیبائی دلپذری می بخشد به شهر “خانه قین” می رسد.
الوند پس از عبور از شهرهای قصرشیرین و خانقین در قسمت جنوبی ناحیه دَکه و قله از طرف چپ وارد آب رودخانه سیروان می گردد و پس از آن به رود دجله می پیوندد. آب رودخانه الوند دشت شهرستانهای قصرشیرین و خانه قین را بسیار مناسب زراعت و کشاورزی کرده و آب و هوائی مدیترنه ای برای این شهرها فراهم نموده است. سرچشمه دیگری که به الوند می پیوندد از آبخیزها و چشمه سارهای دره شمالی کوه قلاجه در ۲۴ کیلومتری جنوب غربی هارون آباد نشعت می گیرد و به نام رودخانه کفرآور از دهستان کفرآور به سوی شمال غربی روان می شود و روستاهای دهستان کفرآور را سیراب می سازد. در یک کیلومتری شمال غربی روستای هاربِر با ریزآبه نسبتاً بزرگی که از مناطق چیاکوئی و سگان عبور کرده است مخلوط می گردد و پس از گذشتن از یک دره تنگ و پر پیچ و خم به دهستان دیره وارد می شود و به نام رود دیره از دره میان کوه های دانه خشک و بازی دراز عبور می کند و به دهستان جگرلو از شهرستان قصرشیرین وارد می گردد. طول رودخانه الوند از این سرچشمه تا آبریزگاه دجله ۲۸۰ کیلومتر است و ارتفاع آن از سرچشمه به ۱۵۰۰ متر میرسد.

رودخانه الوند واقع در کرمانشاه

رودخانه الوند واقع در کرمانشاه

مسیر دسترسی: در ۲۴ کیلومتری جنوب غربی اسلام آباد

منبع :

سایت بانک اطلاعاتی شهر های اسران و جهان

رودخانه الوند قصر شیرین استان کرمانشاه

رودخانه الوند, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رودخانه الوند قصر شیرین استان کرمانشاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه