تپه و شکارگاه خسروپرویز

شكارگاه خسروپرویز ، فضایی مستطیل شكل است كه ۱۱۰۰ متر طول و ۸۰۰ متر عرض دارد اما متاسفانه هنگام احداث بلوار طاق‌بستان این دیواره در جهت شمال به جنوب قطع شده و باعث به‌وجود آمدن ۲ مقطع شده است. هم اكنون نیز شهرداری كرمانشاه در حال احداث خیابانی در بخش شرقی و جنب دیوار شكارگاه است كه باعث تخریب آن است.

در ابتدای كاوش تصور می‌شد قطر دیوارشكارگاه ۸ متر باشد اما هم‌اكنون كاوش‌ها معین كرده كه این دیوار ۱۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر عرض دارد وبا خشت‌هایی به ابعاد ۴۰ تا ۴۵ سانتی متر و ضخامت ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر ساخته شده است.سر پیكان مفرغی یافته شده در این كاوش تاییدی بر شكارگاه بودن این مكان است.

تندیس خسرو پرویز

تندیس خسرو پرویز

در قسمت شرقی نیز در فضایی غیر از دیوار شكارگاه كه احتمالا پس از شكارگاه ساخته شده و كاربری آن فعلا مشخص نیست، قطعاتی از ظروف سفالی، خمره‌هایی مربوط به مواد غذایی و تعدادی استخوان حجیم كه هنوز مشخص نیست مربوط به چه حیواناتی‌اند به دست آمده است.مطمئنا دراین شكارگاه علاوه برمكان‌هایی برای نگهداری حیوانات، پوشش گیاهی و درختان متنوعی وجود داشته است كه مشخص كردن نوع پوشش گیاهی ونوع حیواناتی كه احتمالا در این مكان نگهداری می‌شدند از اهداف كاوش است.سرپرست كاوش در شكارگاه خسروپرویز، تصاویر حك شده در طاق‌بستان را مرتبط با این شكارگاه دانست و گفت: تصاویر شكار در طاق‌بستان مطمئنا ازاین شكارگاه الگو گرفته شده است.

در سال‌های گذشته به دلیل ساخت و سازهایی كه توسط مردم به دلیل ناآگاهی انجام شده است خسارات جبران‌ناپذیری به این محوطه تاریخی واردآمده است. هم اكنون نیز شهرداری تصمیم دارد در بخش شرقی و جنب دیوار شكارگاه خیابان احداث كند كه با این اتفاق بی‌شك این محوطه منحصر به فرد كه می‌تواند اطلاعات دقیقی از گذشته‌های دور داشته باشد، نابود می‌شود.

تپه و شکارگاه خسروپرویز

تپه و شکارگاه خسروپرویز

تپه و شکارگاه خسروپرویز

تپه و شکارگاه خسروپرویز

تپه وشکارگاه خسروپرویز در بلوار طاق بستان قرار گرفته است و دوره ی این تپه تاریخی به دوره ی ساسانیان مربوط داده شده است.کرمانشـاه پایتخت ساسانیان بوده است بخاطره همینه که کرمانشـاه بیشترین آثارهای خودش از دوره ی ساسانیان دارد.

منبع :

  • سیری در ایران

تپه و شکارگاه خسروپرویز

کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تپه و شکارگاه خسروپرویز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه