دریاچه گهر

دریاچه گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه دورود قرار دارد اين درياچه که به «نگين اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشين رو تا حد زيادي از خرابي و آلودگي به دست انسان به دور مانده‌است. سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر اقدام به بازديد از اين منطقه مي‌نمايند.

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

گهر به احتمال زياد در اثر وقوع زمين لرزه‌اي بزرگ به وجود آمده‌است. اين درياچه بر روي گسل اصلي امروزي زاگرس قرار دارد. بنابراين احتمالاً در اثر جنبش گسل و رويداد يک زمين لغزش سنگ ريزش تشکيل شده‌است.
گهر شامل ۲ بخش به نام‌هاي گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) مي‌باشد. درياچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.
دسترسي به اين درياچه بوسيله خودرو از طريق شهر دورود امکان‌پذير است که نزديک ترين راه براي دسترسي به اين درياچه مي‌باشد. راه شکافي‌هايي که اخيرا انجام شده، باعث دسترسي آسان به اين درياچه شده است.

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

ساحل اين درياچه به جز قسمت مدخل درياچه (ضلع غربي) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقي) که ساحلي ماسه‌اي دارد و براي شنا مناسب است در ساير نقاط داراي ساحلي صخره‌اي است که براي شنا مناسب نيست. در قسمت پايين درياچه، جنگلي انبوه وجود دارد که در شرف نابودي است.
در قسمت بالاي آن نيز جنگلي انبوه وجود دارد که اين جنگل هم در معرض خطر نابودي است. از قسمت بالا، جوي آبي به درياچه مي‌ريزد که ادامه آن به درياچه‌اي ديگر منتهي مي‌شود. با حدود ۴۰ دقيقه پياده روي مي‌شود به اين درياچه (گهر دوم يا گهر پايين) رسيد.
عمق آن کم است و ماهيان کف درياچه را با کمي دقت مي‌شود به خوبي ديد. جريان ورودي آب درياچه ۱۰ فوت مکعب بر ثانيه و جريان خروجي آن حدود ۲۰ فوت مکعب بر ثانيه مي‌باشد. علت افزايش حجم آب خروجي درياچه وجود چشمه‌هاي در قسمت تحتاني آن است.
آب اصلي تامين کننده در ياچه از طريق رودخانه ورودي آن يعني رودخانه تاپله‌است که داراي آبي بسيار خنک ورنگي شفاف و بلورين با بستري مملو از سنگ ريزه يا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمي شتاب وارد درياچه کوچک مي‌شود و پس از طي مسافتي کوتاه وارد درياچه گهر مي‌شود.
ماه‌هاي تير و مرداد بهترين زمان سفر به اين درياچه‌است. يکي از دره‌هاي بسيار زيبا اطراف درياچه گهر به دره ني‌گاه معروف است که پوشيده از شقايق‌هايرنگي و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدودهٔ شهرستان‌هاي اليگودرز و دورود واقع شده‌است.
ميزان بارش سالانه در منطقه گهر حدود۹۳۳ ميلي متر است که بيشتر بصورت بارش برف مي‌باشد در سال‌هاي پر برف سطح درياچه يخ مي‌بندد.
در اطراف درياچه گهر پوشيده از درختان بلوط، بيد، بادام، پسته وحشي، گلابي وحشي، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجير، زبان گنجشک، سيب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موي وحشي مي‌باشد. گل‌هاي لاله واژگون، شقايق، زنبقو لاله وحشي تاج خروسي و اختر مي‌باشند.
درياچهٔ گهر زيستگاه مناسبي براي آبزيان و ديگر حيوانات وحشي است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حيات وحش متنوع شامل حيواناتي است از قبيل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌اي،کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهين، تيهو و آبزيان مانند مارماهي، لاک پشت، قورباغه و ماهي قزل آلاي رنگين کمان و خال قرمز در اين درياچه زيست مي‌کنند.

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

اغلب اروپائيان و سياحان اين درياچه را به نام درياچه ايران مي‌شناسند که اين شناخت حاصل معرفي يک زن انگليسي بنام ايزابلالوسي بيشوپ است که در سال ۱۸۹۰ ميلادي توانست مدت ۳ماه در اين منطقه تحقيق کرده و هزار کيلومتر راهپيمايي کند ولي باتوجه به اسناد معتبر تاريخي اولين کسي که موفق به کشف درياچه گهر شد يک زمين شناس اتريشي به نام (آ-رودلر) بود که در سال ۱۸۸۸ ميلادي موفق شد نام خود را به عنوان کاشف درياچه گهر در تاريخ ماندگار کند. وي در هنگام کشف اين درياچه از سمت اليگودرز حرکت کرده بود.
اولين و قديمي ترين تصوير مستند تهيه شده از اين درياچه نيز در سال ۱۸۹۱ ميلادي گرفته شده‌است که به يک سياح فرانسوي بنام ژان ژاک دومرگان تعلق دارد.
از ويژگيهاي «بالا دره گهر» وجود بيدستانهايي است که در ساحل شرقي درياچه گهر بزرگ گسترده‌است.
نکات مهم درسفربه درياچه گهر:
۱-بهترين فصل اواخر ارديبهشت ماه ميباشد که البته شبهايش کمي سرد است.
۲-تااواسط خرداد ماهيگيري ممنوع است وپس ازآن اخذ مجوز ازمحيط باني سمت غرب درياچه الزامي است.
۳-جهت اسکان سمت غرب درياچه داراي نگهبان وبرق وسکوي چادرزدن ميباشدوامنيت بهتري دارد.
۴-ديدن ستاره هارادرآسمان گهرفراموش نکنيدچون بسيار زيبا هستند.
۵-جهت حفظ زيبايي درياچه حتي الامکان آشغالهاي خودرابسوزانيد.
۶-اززيبايي طبيعت لذت ببريد ولي آن را تخريب نکنيد.
آدرس: درود ، منطقه حفاظت شده اشترانکوه

دریاچه ی گهر دورود

دریاچه ی گهر دورود

گزارش تصویری تکمیلی از دریاچه گهر

منبع:

– سیری در ایران

– ویکیمدیا

– ویکیمپیا

دریاچه گهر

لرستان، مسیر ساحلی دریاچه گهر، Oshtran Kuh Protected Area, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دریاچه گهر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه