کلیسای سورسور

کلیسای مریم مقدس یا سور سور که به نام «کلیسای زور زور» نیز معروف است در کنار سد بارون در ۲۰ کیلومتری ماکو در روستایی به نام بارون و ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. این بنا دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی است.این کلیسای صلیبی شکل است که بیشتر به یک نمازخانه کوچک شبیه‌است .

در سال‌های ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۴ میلادی در این مکان کلیسا و دیر مریم مقدس به وسیله اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است.

soorsoor-kelisa

این بنا با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته شده است. نمای کلیسا بسیار ساده است و فقط در اطراف پنجره‌ها و نورگیری‌ها با ستون‌های کاذبی که به قوسی جناغی منتهی می‌شوند تزیین شده است.در گذشته این کلیسا تحت نظر هوانس یرز نقاش معروف به زورزورتسی بود به همین دلیل به کلیسای “زورزور” معروف است.

سنگ‌های این بنا طوری تراشیده شده که هر دو سنگ به صورت چفت و بست به یکدیگر متصل شده‌اند.این کلیسا در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

به دلیل احیای زمین‌های دشت ماکو کلیسا نیاز به جابجایی داشت سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی با خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان و وزارت تصمیم گرفتند کلیسای را به مکانی امن منتقل سازد.انتقال کلیسای ۲۵ روز طول کشید و با رعایت نکاتی علمی، سنگ به سنگ، در لایه‌های دیوار چینی شماره‌گذاری و پیاده کردند و به محل دیگر بر روی یک برآمدگی صخره‌ای که در حدود ۱۱۰ متر مرتفع‌تر از محل اولیه کلیسا در ۶۰۰متری آن بود انتقال دادند.در اواخر آبان ماه ۱۳۶۷ کار انتقال و بازسازی کلیسا در محل جدید به شیوه‌ای خوب به پایان رسید. پس از پایان عملیات جابه‌جایی، لوح سنگی که تهیه شده بود بر دیوار کلیسا نصب شد.

sursur-kelisa

پلان کلیسا هم از داخل و هم از خارج صلیبی شکل بوده و دارای گنبدی ۱۶ ضلعی با ۴ نورگیر است.به غیر از نورگیرهای ساق گنبد ۴ نورگیر در ۴ دیوار بنا شده و تنها ورودی کلیسا از سمت غربی آن است. مصالح بکار رفته در کلیسا سنگ خوش تراش و ملاط است.

روستای بارون هم به طور مجزا در فهرست یونسکو جای دارد.

آدرس : آذر بایجان غربی-شهرستان چالدران-روستای بارون

منبع:

– سیری در ایران

کلیسای سورسور

West Azerbaijan, جاده فیرورق، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کلیسای سورسور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه