آتشکده خیرآباد

آتشکده خیرآباد یکی از آثار تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد است که سمت راست جاده دهدشت- بهبهان در منطقه خیرآباد علیا و یک کیلومتری شمال روستای ده وه (دهوه) و در مجاورت رودخانه خیرآباد قرار دارد.

این آتشکده که به چهارطاقی خیرآباد نیز شهرت دارد، متعلق به دوره ساسانیان و یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین آتشکده‌های این منطقه به شمار رفته و دارای ارزش‌های تاریخی و زیارتگاهی برای زرتشتیان می‌باشد. عده‌ای نیز بر این باورند که چهارطاقی خیرآباد از جمله بناهای یادمانی اردشیر ساسانی است که پس از پیروزی در آخرین جنگ خود بر اردوان پنجم این بنا را ساخته است.

آتشکده یا چهارطاقی خیرآباد ساختمانی است مربع شکل که طول هر ضلع آن ۱۱ متر می‌باشد و در چهار طرف اصلی دارای چهار طاق است که بر روی چهار پایه ساخته شده و در گذشته بر فراز آن گنبدی وجود داشته است.

در ساخت این آتشکده از گچ و لاشه سنگ استفاده شده است.
بر اساس پژوهش‌های انجام شده، گفته می‌شود چهارطاقی خیرآباد در زمینه گاه‌سنجی نیز کاربرد داشته است به این دلیل که در روز اول زمستان، طلوع خورشید از یکی از دهانه‌های این چهارطاقی قابل رؤیت و در دهانه روبرو، غروب خورشید کاملاً نمایان بوده است.

رضا مرادی غیاث‌آبادی پژوهشگر و نویسنده در زمینه باستانشناسی درباره این بنا گفته است: «طراحی تقویمی چهارطاقی خیرآباد با بنای پیشین و همچنین با تمامی چهارتاقی‌های ایران متفاوت است و محور اصلی آن رو به جایگاه طلوع خورشید در انقلاب زمستانی دارد در نتیجه پرتوهای خورشید بامدادی در آغاز فصل زمستان در امتداد محور بنا می‌تابند و امتداد خطوط همگی سایه‌ها در بیرون و درون بنا با یکدیگر موازی هستند. برای تشخیص اعتدالین (روز اول فصل بهار و پاییز) و نیز انقلاب تابستانی (آخرین روز فصل بهار)، خط دیدهای سه‌گانه‌ای طراحی و بکار بسته شده است که نمونه آن را تنها در همین بنا دیده‌ام بطوری که فرارسیدن بهار، تابستان و پاییز را می‌توان از سه خط دید توأمان و جداگانه در این چهارطاقی نظاره کرد».

در بررسی‌های باستان‌شناسی بر روی تپه‌های اطراف، در عمق حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متری تپه‌ها، سوخته‌هایی بدست آمده که به نظر می‌رسد علاوه بر آتشکده چهارطاقی و انجام مراسم مذهبی در آن، بر فراز تپه‌ها، گودال‌هایی برای افروختن آتش ایجاد شده بود.
این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده-خیرآباد آتشکده-خیرآباد2 آتشکده-خیرآباد3 آتشکده-خیرآباد4

منبع:

-ویکی پدیا

-آرمان سفر

آتشکده خیرآباد

Kohgiluyeh Va Boyer Ahmad, Dehdasht-Behbahan Road, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آتشکده خیرآباد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه