زرین غار

غار آهکي زرين غار، يکي از زيباترين غارهاي کشف شده استان زنجان مي باشد که در ضلع غربي جاده ترانزيت زنجان – همدان و در ۳۵ کيلو متري شهرستان خدابنده مشرف به روستاي زرين رود بين روستاهاي داش بلاغ و آق بلاق و در طول محور غارهاي عليصدر و کتله خور قرار گرفته است اين غار در اسفند ماه سال ۱۳۸۴ بعد از زلزله منطقه فوق توسط مردم روستا شناسايي و به کارشناسان منطقه گزارش گرديد.

zaringhar

هيئت کوه نوردي استان به سرپرستي يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان اولين گروهي بودند که در ارديبهشت ماه سال ۱۳۸۵ از غار بازديد و بررسي هاي اوليه را انجام دادند. براساس اطلاعات هيئت کوه نوردي اين غار داراي يک ورودي بوده که ارتفاع اين ورودي ۱۸۵۰ متر از سطح دريا مي باشد ولي ارتفاع دروني آن در نقاط مختلف متفاوت است برخي از قسمتها تنگ و تاريک مي شود که بايد به حالت سينه خيز از آن عبور کرد. قسمتهاي ورودي اين غار کاملاً خشک است که بعد از رسيدن به قسمتهاي پايين تر با چشمه هايي مواجه مي شويم که اين چشمه ها رابط بين طبقه فوقاني و تحتاني غار مي باشند. آبي بسيار سرد و قابل شرب با عمق هاي متفاوت ۱ تا ۴۰ متر در آن وجود دارد. هوا در داخل غار جريان دارد و با طي مسافت طولاني تنفس مشکل نمي شود. اين غار داراي چندين طبقه است که دو طبقه آن شناسايي شده و داراي تونل هاي فرعي و استالاکتيتها و استالاگميتها و ستونهاي بسيار درگذرگاههاي اصلي و قنديلهاي مخروطي آويزان از سقفها مي باشد که بر اثر داشتن ناخالصي رنگهاي متنوعي به خود گرفته اند و آنهايي که ترکيباتي به همراه نداشته اند به صورت بلورهاي شيشه اي بسيار شفاف خوشه اي و درختي ديده مي شوند. از جمله ويژگيهاي بارز و اساسي اين غار که با غارهاي مشابه در منطقه آن را متمايز مي سازد اين است که غار زرين غار خشکي و آبي است و درياچه هاي متعدد در دالانهاي آن وجود دارد. ديگر اينکه قنديلهاي غار زرين غار زنده و در حال رشد مي باشند که اين خود عاملي است در جهت زيباتر شدن غار چرا که خالص بودن آهک موجب شفافيت و عبور نور از قنديل مي طبق نظر کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان قدمت اين غار هنوزمشخص نيست در صورت بهره برداري از اين غار مي توان آن را به يکي از جاذبه هاي توريستي و گردشگري استان زنجان تبديل کرد.

غار زرین غار بسیار حرفه‌ای و در عین حال خطرناک است و دارای معابر بسیار سخت و صعب‌العبور می‌باشد و پیمایش آن نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات کامل و آشنایی به فنون غارنوردی است.

موقعیت : زنجان – خدابنده ۳۵ کیلومتری خدابنده، روستای زرین رود

dudza-ghar

ghar-dudza

khodabande-zaringhar

zanjan-zaringhar

zaringhar-khodabande

منبع:

– ویکی پدیا

زرین غار

زرین رود, زنجان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “زرین غار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه