h استاد یداله بهزاد کرمانشاهی | پورتال جامع گردشگری دولان

استاد یداله بهزاد کرمانشاهی

شاعر بلند آوازه ی کرمانشاه، استاد یدالله بهزاد فرزند حسین ایوانی در  سال  ۱۳۰۴خورشیدی   در کرمانشاه متولد و در این شهر نشو و نما یافت. بهزاد  پس از  تحصیلات ابتدایی و متوسطه و   دوره ی عالی به استخدام وزارت فرهنگ  درآمد و  مدت بیست و هفت سال در دبیرستان های   زادگاه خود به تدریس  ادبیات فارسی اشتغال داشت و در سال ۱۳۵۸ بازنشسته شد.

Yadollaj_behzad

استاد بهزاد در سال های ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ در آن زمان که در دانشکده  ی ادبیات تهران به تحصیل  اشتغال داشت، از بزرگانی چون استاد جلال همایی  و استاد  دکتر محمد معین  و دیگر استادان  دانشمند،آن روزگار بهره ها برد. بهزاد با مطالعه ی عمیقی از دیرباز داشت و بهره  هایی از استادان خود اندوخت، در طول بیست و هفت سال تدریس و پس از آن همواره چون شمعی فروزان روشنی بخشیده  است و با تبحری که در ادب فارسی و عربی داشت و با عشقی که به شعر و زبان فارسی می ورزید با تعهد و دل سوزی تمام  به تعلیم و تربیت و ارشاد جوانان مستعد می پرداخت و امروز بسیاری اساتید و شعرا و هنرمندان کرمانشاهان هر یک به نحوی  مستقیم و یا غیر مستقیم افتخار شاگردی او را داشته و از محضرش کسب فیض کرده اند. بهزاد با آن که در شعر و هنر  مقامی والا داشت،همواره با تواضع فطری،خود را هیچ کاره و هیچ مدان می دانست.

بهزاد تمام عمر خود را علاوه بر تدریس و تربیت جوانان،در مطالعه و تحقیق و پرداختن به هنرهایی چون خوشنویسی،سرودن  شعر،گردآوری و تدوین آثار شعرای زادگاه خود سپری کرد و بیشتر اوقاتش را در کتابخانه اش مصروف می داشت. وی صبح پنجم  فروردین ۱۳۸۶ بدرود حیات گفت.

شادروان اخوان ثالث،شاعر والامقام و دانشمند محقق،درباره ی بهزاد چنین می نویسد:((بهزاد از شعرا و سخنوران بسیار قادر  سخن و بلیغ و شیوا و سلیم ذوق و بلند طبع و لطیف قریحه و نغز اندیشه عصر ماست.))

شادروان امیری فیروزکوهی در مقطع غزلی گوید: مرا زاد روان بس یاد (بهزاد)/که زادی به ز یاد همدمی  نیست.

آثاری که توفیق تالیف آن را یافته است:تحقیق و جست وجو در باره ی آثار پراکنده و دواوین شعرای درگذشته ی کرمانشاه، تذکره ای مفصل با منتخباتی از اشعارشعرای گذشته و معاصر استان کرمانشاهان که تاکنون به چاپ نرسیده است و کتاب «گلی بی رنگ» (چاپ ۱۳۸۱).

yadollah

منبع :

  •  میراث فرهنگی استان کرمانشاه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “استاد یداله بهزاد کرمانشاهی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه