روستای گلین گیلانغرب

 روستای گلین از توابع بخش مرکزی گیلانغرب استان کرمانشاه در فاصله ۳۳کیلومتری شهرستان گیلانغرب و۲۱۵ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.منطقه گلین دارای چهار روستا چمن، بخار، اله مرا د و انجاورو  با جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ نفرودارای جاده آسفالت می باشد. مردم روستا به زبان کردی کلهر تکلم می کنند.

درآمد مردم روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری وباغداری تامین می شود.برنجِ عنبر بو، انار، گردو وگندم از مهمترین محصولات منطقه گلین می باشند و رودخانه گلین در بین دو کوه میگذرد وتمام باغات و محصولات این ناحیه را آبیاری می کندودر این منطقه پرورش ماهی نیز وجود دارد.خانه با سنگ وگل وچوب ساخته شده اند.

گلین منطقه ای وسیع متشکل از چند روستای کوچک شامل ˈانجاورود، نجار، چمن و سرباغ ˈدر مسیر جاده گیلانغرب – سرپل ذهاب، همجوار دشت زیبا با شالیزارهای پهناور دیره واقع شده است. گلین دره ای پوشیده از درختـان گوناگون با اناری معروف و رودی همیشه خروشان است که کیلومترها زیبایی و لطافت را به گردشگران و مهمانان خود هدیه می کند.

روستای گلین کرمانشاه

روستای گلین کرمانشاه

روستای گلین کرمانشاه

روستای گلین کرمانشاه

منطقه گلین در فصل های بهار و تابستان بواسطه طبیعت سرسبزش، همواره پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از مناطق مختلف استان کرمانشاه و سایر استان های کشور است. جاذبه های کوهستانی، پوشش گیاهی و باغات درهم تنیده، ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی از جمله ویژگی های بارز و منحصر بفرد منطقه نمونه گردشگری سراب گلین است.

ˈانجاورود گلینˈ روستایی بسیار زیبا، دیدنی و گردشگر پذیر این منطقه از توابع بخش مرکزی گیلانغرب در استان کرمانشاه است که در فاصله ۳۳ کیلومتری گیلانغرب و در ۲۱۵ کیلومتری کرمانشاه قرار گرفته است.

مردم روستاهای گلین به زبان کردی کلهری صحبت می کنند و به ایل کلهر وابسته هستند، برنج، انار، گردو و گندم از مهمترین محصولات کشاورزی منطقه گلین است.

رودخانه گلین از بین دو کوه می گذرد و تمام باغ ها و زمین های کشاورزی این ناحیه را آبیاری می کند، در این منطقه پرورش ماهی نیز توسعه زیادی پیدا کرده است.

سراب گلین کرمانشاه

سراب گلین کرمانشاه

خانه ها در این منطقه با سنگ، گل و چوب به شکل پلکانی ساخته شده اند بطوریکه پشت بام خانه ای، حیاط خانه همسایه است و این منطقه آب و هوایی معتدل و کوهستانی با طبیعتی سرسبز دارد.

سراب گلین، گوردخمه دیره، باغها، طبیعت و کوهستان اطراف این روستا از دیگر جذابیت های روستای هدف گردشگری گلین بشمار می آیند.

آب و هوای مطبوع و دل انگیز، حیات وحش بکر، وجود رودخانه خروشان و ارتفاعات و صخره های دیدنی از دیگر ویژگی های قابل توجه این منطقه نمونه گردشگری در شهرستان گیلانغرب می باشد. منطقه گلین دارای دره ای زیبا به طول حدود ۴۰ کیلومتر و عمق ۴۰۰ متر است، این منطقه از قسمت های تاریخی و قدیمی گیلانغرب بشمار می آید.

جدای از شگفتی های طبیعی در این منطقه آثار تاریخی متعددی نیز وجود دارد از جمله می توان به کتیبه فرهاد (یا فرهاد کن) در ۱۵۰ متری پل شاه، طاق روبروی روستای نجار که شامل چند پله، یک حوض و چند گودال برای ذخیره مواد غذایی است، قلعه گرگین با دیوارهای قدیمی، یک حوض و یک کتیبه در نزدیکی سر باغ گلین و قلعه انجاورود (عظیم) شامل دیوارهای متعدد که هیچ راه ورودی ندارد.

منبع :

  • نوبهار نیوز
  • میراث فرهنگی استان کرمانشاه

روستای گلین گیلانغرب

گیلانغرب, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای گلین گیلانغرب”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه