h دهستان فش کنگاور | پورتال جامع گردشگری دولان

دهستان فش کنگاور

روستاي فش از توابع بخش مركزي شهرستان كنگاور استان كرمانشاه، با مختصات جغرافيايي ۴۷ درجه و ۵۶ دقيقه طول شرقي و ۳۴ درجه و ۳۵ دقيقه عرض شمالي، در ۱۰ كيلومتري غرب شهر كنگاور و ۱۰۰ كيلومتري غرب كرمانشاه قرار گرفته است . اين روستا از جنوب به كوه سه سنگه، از شمال شرقي و شرق به كوه كيتي و از شمال غربي به كوه سه تخت محدود شده است. روستاي فش از سطح دريا ۱۵۶۰ متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد كوهستاني است. رودخانه سراب فش در غرب روستا جريان دارد.

سراب فش کنگاور

سراب فش کنگاور

روستاي فش در قلمرو شهرستان كنگاور استقرار يافته است. با توجه به قدمت گورستان قديمي و بناي زيارتگاه امامزاده سيد جمال‏الدين‏ بن جعفر صادق (ع)، مي‏توان پيشينه تاريخي روستاي فش را به قرون گذشته مرتبط دانست.

مردم روستاي فش به گويش فشي كه تركيبي از زبان كردي با لهجه لكي است، سخن مي‏گويند و مسلمان و اكثراً پيرو مذهب شيعه جعفري هستند و برخي نيز پيرو اهل حق مي‏باشند.

براساس نتايج سرشماري سال ۱۳۸۵، روستاي فش ۲۵۰۰ نفر جمعيت داشته است. نظام توليد و بهره ‏وري در روستاي فش براساس فعاليت‏هاي زراعي، دامداري و باغداري استوار است. گروهي نيز به فعاليت‏هاي خدماتي و توليد صنايع دستي اشتغال دارند.

مهم‏ترين محصولات زراعي اين روستا شامل گندم، جو، چغندر قند، عدس، سيب‏زميني و پياز است. زردآلو، سيب، انگور و گردو نيز از محصولات باغي روستا به شمار مي‏رود. مهم‏ترين محصولات دامي روستاي فش علاوه بر گوشت شامل توليد انواع لبنيات از جمله شير، ماست، كره روغن حيواني است. در كنار فعاليت‏هاي زراعي و دامداري، زنان و مردان روستا به توليد انواع صنايع دستي مانند قالي و انواع سازها از جمله تار، سه تار و تنبور اشتغال دارند.

روستاي فش، در دشت واقع گرديده و بافت مسكوني متراكمي دارد.اين روستا داراي دو بخش شمالي و جنوبي است كه به دليل جريان شاخه‏هاي سراب فش از يكديگر مجزا شده ‏اند.

عمده‏ ترين مصالح به كار رفته در خانه‏ هاي روستاييان شامل آجر، خشت، سنگ و گل مي‏باشد.اكثر خانه‏ها يك طبقه ساخته شده‏اند و سقف‏هاي مسطحي دارند كه با تيرهاي چوبي و اندود كاهگل و يا قيرگوني پوشيده شده‏اند. تقريباً در همه خانه‏ها فضاهاي مشترك مانند اتاق‏ها، مطبخ، انبار غله، تنور نانوايي و سرويس‏هاي بهداشتي وجود دارد. اما به لحاظ معيشتي نحوه ساخت خانه‏ها متفاوت است. براي مثال در خانه خانوارهايي كه به دامداري اشتغال دارند مكاني براي نگهداري دام (آغل يا طويله) و در خانه اشخاصي كه به توليد صنايع دستي مي‏پردازند، محلي براي انجام فعاليت‏هاي مربوطه اختصاص يافته است. جاذبه ‏هاي گردشگري روستاي زيباي فش به دليل موقعيت طبيعي و اقليمي خاص، به خصوص در فصول بهار، تابستان و اوايل پاييز، مناظر طبيعي و جلوه‏ هاي حيرت‏انگيزي را به نمايش مي‏گذارد.

دهستان فش کنگاور

دهستان فش کنگاور 

دهستان فش کنگاور

دهستان فش کنگاور

‏چشم انداز درختان بلند و سرسبز چنار و تبريزي، باغ‏هاي زيبا و مزارع خرم روستا بسيار ديدني و تماشايي است. يكي از مهم‏ترين جاذبه‏ هاي طبيعي روستا، سراب زيبا و باشكوه فش است كه در نزديكي روستا قرار دارد و اطراف آن را درختان بلند جنگلي و گل‏ها و گياهان خودرو فرا گرفته است. روستاي فش، از اطراف به وسيله كوه‏هاي بلند و مرتفع احاطه شده است. سطح اين كوه‏ها كه از درختان و درختچه ‏هاي كوتاه پوشيده شده، در فصول بهار و تابستان از سرسبزي و طراوت سرشار مي‏شود. انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، گل ختمي، شيرين بيان، آويشن و گون نيز در دامنه اين كوه‏ها يافت مي‏شود. قلمرو حيات‏وحش روستا زيستگاه انواع گونه‏ هاي جانوري مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش و كبك است كه از ديگر جاذبه‏هاي طبيعي اين روستا محسوب مي‏شوند.

از بازي‏ها و ورزش‏هاي بومي اين روستا مي‏توان به بازي‏هاي محلي قمچان، كوره كوره، پرش، سه پر، دو، كلارونكي، كتون باتزي، اقلانكم، قايم قايمكي و خزلوكه اشاره كرد.

مهم‏ترين موسيقي رايج روستا شامل نواختن ارگ در مراسم عروسي، تنبور در مراسم اهل حق و سنج و طبل‏نوازي در مراسم عزاداري‏هاي آييني است. مقام چمري كه مخصوص مراسم عزاست، در موسيقي اين روستا اهميت خاصي دارد. موسيقي چمري نوعي از موسيقي است كه براي مردان و بزرگان قوم و ائمه در مراسم سوگواري نواخته مي‏شود. تار وسه تار از آلاتي است كه در اين روستا ساخته مي‏شود و نوازندگان چيره ‏دست تار و سه تار در اين روستا كم نيست.

مردم روستاي فش از پوشاك محلي خاص استفاده نمي‏كنند و لباس متداول آن‏ها، همان لباس مردم عادي متداول در كردستان و كرمانشاه مي‏باشد.انواع آبگوشت، خورشت قيمه، قورمه سبزي، عدس پلو، هليم، ترخينه (تركيبي از بلغور گندم و دوغ ترش)، آش شول، آش ترش، خورش خلال بادام و آش سوردام از غذاهاي محلي در اين روستا هستند.از مهم‏ترين توليدات صنايع دستي اين روستا مي‏توان به انواع آلات موسيقي و سازهاي ضربي و كوبه‏اي و انواع قالي‏هاي دستبافت اشاره نمود.

دسترسي: روستاي فش از طريق شهرهاي اسدآباد و تويسركان در استان همدان و صحنه و كنگاور در استان كرمانشاه قابل دسترسي مي‏باشد و جاده‏اي آسفالت دارد.

منبع :

  • روستاهای ایران

دهستان فش کنگاور

فش, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دهستان فش کنگاور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه