h کوه گئچی قالاسی | پورتال جامع گردشگری دولان

کوه گئچی قالاسی

در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب مرند به سوی خود در مقابل شهر کشکسرای و در سمت چپ جاده مرند خوی ، کوهی کله قند شکل به ارتفاع ۱۹۵۰ متر، این کوه در شمال غربی کوهستان میشو داغ و غرب مرند در میان کوههای آذربایجان از یک حالت طبیعی و زمین شناسی خاص برخوردار است.

gechagalasi

نفوذ آب در شیار سنگ های آتشفشانی این کوه را به صورت کله قندی درآورده است. انجماد آب در شیار سنگ ها و کوهها باعث متلاشی شده سنگ ها و طبقات عظیم گردیده است و به علت قوه ثقیل سنگ های متلاشی شده به طرف زمین و دره ها و فرو رفتگیها روانه شده اند.در میان پیش کوه های میشو داغ، گچی قالاسی به علت ارتفاع و شکل مخروط افکنه اش از سایر کوهها و کوهکها متمایز و مشخص می باشد.

gechagalasi-mountain

آبرفت افکنه سیل گچی قالاسی قسمتی از جلگه کشکسرای مرند را به وجود آورده است و شهر کشکسرای بر روی قاعده این رسوبات بنا شده و جاده مرند – بازرگان رسوبات به موازات قاعده آبرفت افکنه قطع کرده است.شیب دامنه شمالی گچی قالاسی به قدری تند و زیاد است که در میان جانوران شاخدار کوچک که در دامنه ، این کوه که چون قلعه ای می ماند ، برود و به همین جهت آن را گچی قلعه سی یعنی “قلعه بز” لقب داده اند.

kooh-gechagalasi

در جنوب شهر جلفا در دامنه کوه آتشفشاني گئچي قالاسي که در طی اواخر الیگوسن (۳۸ میلیون سال پیش) فوران کرده است. رگه های زیبایی سنگ معدن مرمر سبز بوجود آمده است، داستان تشکیل این ماده معدنی از این قرار است که فورانهای داغ گدازه ای در قبل سنگهای آهکهای اطراف این کوه را همراه با آبهای داغ پخته و در طی زمان بلورهای درشتی از کلسیت (CaCo3) را بنام Onyx ایجاد کرده است. در اصطلاح زمین شناسی به چنین حالتی دگرگونی مجاورتی(Contact Metamorphism ) می گویند. در محل این معدن آب ترش و سرد و گازداری از اعماق زمین بصورت خارج می شود که در مسیر جاری شدن خود لایه های زیبایی از رسوبات آهندار قرمز و لیموئی را ایجاد نموده است. يکي از رسوباتي که در دهانه اغلب چشمه‌هاي معدني يافت مي‌شود. کربنات کلسيم در دهانه چشمه‌ها را ممکن است بر اثر خروج گاز CO2 حفره‌دار نيز شده‌ باشند، تراورتن مي‌نامند. تراورتن به‌دليل سهولت دسترسي و سادگي برش ، به مقدار زياد به عنوان سنگ تزئینی بناها استفاده مي‌شود. چشمه های تراورتن ساز علاوه بر فواید صنعتی، دارای فواید پزشکی و آب درمانی دارد.

gechigalasi

منبع:

-پورتال شهرداری کشسرای

– سفر به ارس

کوه گئچی قالاسی

کوه گچه قلعه سی, Shabestar, East Azerbaijan, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کوه گئچی قالاسی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه