قلعه گلی

بعد از آبادی محمدآباد کاج، در پای اولین تپه­ ها آهکی به طرف شمال شرقی، آثار این قلعه قدیمی مخروبه مشاهده می­شود.در فاصله دو کیلومتری شمال «روستای محمد آباد» دو قلعه بزرگ سر بر کشیده است که یکی از آن ها معروف به قلعه سنگی بنایی است اسلامی و دیگری چون از خشت برپا شده است «قلعه گلی» نام دارد. این قلعه که در کنار قلعه سنگی محمدآباد قرار دارد، مربوط به دوره اشکانی است و خرابه­ های آن شامل یک دیوار بلند از خشت­های ضخیم است.قلعه گلی در حاشیه قمرود و در شمال کوه سفید و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی قم قرار دارد.

galee-geli

قلعه دارای ۴۵ متر درازا و ۵/۲۹ متر پهنا است و بلندای باقیمانده آن در پاره ای نقاط از ۱۰ متر تجاوز می کند.برای ساخت این قلعه محوطه­ای را محدوده نموده و در وسط آن بناهای چند طبقه ساخته بودند. دربرج­های و پی­های سنگی، ورقه­های آهکی برای استحکام به کار رفته است. از آنجا که ساختمان به کلی فرو ریخته قبل از کاوش دقیق نمی­توان نقشه اصلی آن را روشن نمود. بهر حال خشت­های قطور و بزرگ بدنه و پایه، از تعلق ساختمان به دوران پیش از اسلام حکایت می­کند. در اطراف قلعه گلی بقایای ظروف شکسته وکاشی­های لعاب­دار فراوان دیده می­شود.

گویا قلعه، جنبه حفاظتی داشته و با توجه به این که مسافران در پی گذر از میان بیابان های ورامین و حاشیه ری وارد منطقه قم شدند، از این رو در حقیقت جایی که این قلعه ساخته شده باید دروازه شهر تلقی شود.

این بنا در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۸۰ش با شماره ۴۴۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:

-سیری در ایران

– اورداپ

قلعه گلی

قم, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قلعه گلی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه