h ساخت سازهای سنتی در کرمانشاه | پورتال جامع گردشگری دولان

ساخت سازهای سنتی در کرمانشاه

سرزمین پهناور ایران از دیر باز مهد فرهنگ و هنر بوده است و در قلمرو موسیقی معنوی ایران و كرمانشاه در وادی تنبور و مقام های آن و همچنین در ساخت سازهای دیگر و نواختن آن جزو مهمترین مناطق ایران است در این منطقه موسیقی از گذشته های دور از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و به عنوان   جزیی از فرهنگ این سرزمین شناخته می شود مهمترین مناطق ساخت سازهای سنتی كه سر آمد آن تنبور می باشد عبارتند از اسلام آباد غرب . كرند غرب . گهواره . كرمانشاه . سرپل ذهاب . قلخانی . گورانی. سنجابی . صحنه . كنگاور و دینور

از مهمترین سازهای سنتی كه در منطقه ساخت می شود عبارتند از تنبور . دوزله . دایره یا همان دف . شمشال . سه تار . تار . تنبك و هل سنتور می باشد .

ساز تنبور

ساز تنبور

ساز دوزله

ساز دوزله

روش های ساخت تنبور به دو شیوه تركه ای و كاسه ای یك تكه می باشد كه استادكار بعد از انتخاب چوب مورد نظر ( بیشتر از چوب توت و گردو استفاده می شود ) و روش كار شروع به ساخت می كند برای كاسه تركه ای چوبهای مورد نظر را به اندازه های مشخص برش زده و بعد از تهیه قالب فلــــــــزی ( به عنوان قالب اصلی ) چوبها را بعد از خیس كردن بوسیله حرارت فرم داده و به شكل كاسه مورد نظر در  می آوردند . در مورد كاسه یك تكه قالب كاسه تنبور را از چوب یك تكه می تراشند .

بعد از آماده شدن كاسه را به دسته آن وصل كرده و بعد ازساب زدن بوسیله سنباده سطح ساز را رنگ    ( لاك الكل ) می كنند و پرده بندی كرده سیم ها را متصل می كنند .

ساخت ساز تنبور

ساخت ساز تنبور

منبع :

  • میراث فرهنگی استان کرمانشاه

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ساخت سازهای سنتی در کرمانشاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه