بازار توپخانه کرمانشاه

این راسته یکی از راسته های هیجده گانه بازار بزرگ کرمانشاه محسوب می شود،بازار بزرگ که از دروازه چغاسرخ (ابتدای بازار توپخانه) شروع شده و تا دروازه پل سید جمعه (انتهای راسته بازار چال حسن خان) ادامه دارد. در ادامه مسیر از بازار توپخانه به راسته های علافخانه ، تفنگ سازی ، ترکها ، سراج ها ، مسگرها ، صحافها ، حوری آباد ، زرگرها ، حلبی سازی ، کلوچه پزها ، بزاز خانه نو و کهنه ، فراش باشی ، صندوق سازی بنکدارها ، آهنگرها و راسته بازار چال حسن خان می رسیم.

در گذشته که توپ های رسته توپخانه قشون در کاروانسراهای این محل نگهداری شده نام آن را راسته بازار توپخانه نهادند.

بازار توپخانه کرمانشاه

بازار توپخانه کرمانشاه

بازار توپخانه کرمانشاه

بازار توپخانه کرمانشاه

تا قبل از ورود وسایل نقلیه موتوری ، این راسته از رونق بالایی برخوردار بوده به طوری که کلیه کاروانسراهایی که از بین النهرین به سمت مرکز و شرق ایران در تردد بودند این راسته و دیگر راسته های بازار بزرگ از رونق چشم گیری برخوردار بودند ، در واقع راسته بازار توپخانه در غرب بازار بزرگ و راسته بازار چال حسن خان در غرب بازار بزرگ در درجه اول خدمات مستقیم به کاروانیان ارائه می گردد و یکی دیگر از نقش های مهم این راسته ها نقطه بارگیری کاروانها را به عهده داشته است.

طی دهه های اخیر این راسته ها کاربری اصلی خود را از دست داده اند و رونق آن بسیار کم شده به گونه ایی که هیچ یک از مالکین مغازه ها انگیزه ای برای مرمت جزئی در مغازه خود نداشتند . با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان کرمانشاه پس از انجام مستند سازی و تهیه طرح بازسازی راسته بازار در خرداد ماه سال ۱۳۸۷ فاز اول آن به اجرا درآمده که پس از اجرای سر در ورودی ، هفده چشمه طاق در دهانه با عرض میانگین ۷۵/۸ متر اجرا شد.

این امر چنان تاثیر به سزایی در روحیه بازار یان این راسته بر جای گذاشت که ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین سازمان پیگیریهای مستمر در زمینه ادامه عملیات بازسازی را انجام دادند، و با تلاش مسئولین وکارشناسان این سازمان وعنایت ویژه استاندار محترم کرمانشاه ادامه عملیات بازسازی در ابتدای سال ۱۳۸۸ از سر گرفته شد و سی و سه چشمه طاق دیگر نیز مرمت گردید است.

بااجرای عملیات مرمت بازار توپخانه تاپاییز ۱۳۸۸ در مجموع تعداد۵۰چشمه طاق با اعتباری بالغ بر۷۲۴۰میلیون ریال بمنظور احیاء و بازسازی آن هزینه شده است.

بازار توپخانه کرمانشاه

بازار توپخانه کرمانشاه

منبع :

  • میراث فرهنگی استان کرمانشاه

بازار توپخانه کرمانشاه

بازار توپخانه, مؤید, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بازار توپخانه کرمانشاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه