موج بافی در استان کرمانشاه

يكي از صنايع دستباف كرمانشاه موج بافي است، كردها از موج براي نگهداري رختخواب و وسايل اضافي بهره‌برداري مي‌كنند و در ضمن به عنوان پشتي هم از آناستفاده مي‌نمايند و زيبايي خاصي به محل زندگي مي‌دهد.  تهيه موج كه مانند پارچه است در بعضی شهرها از جمله پاوه و اورامانات رواج دارد.

 موج بافی بیشتر درخانواده ها انجام می شود. انواع موج، احرامی، رانکه و چوغه (نوعی شال کردیکه از حدود۲۲ متر آن یک دست لباس تهیه می شود) است. جا نماز (سجاده) با قطع ۶۰*۱۱۰ سانت از دیگر تولیدات کارگاههای موج بافی است. دستگاه موج بافی چوبیبوده که گاه در روی زمین و گاه در داخل گودالی قرار می گیرد. هر دستگاه نیازمند دونفر است. یک نفر بافنده و یک نفر ماسوره پیچ. موج(رختخواب پیچ)،احرامی، در اطراف پاوه(نوسود) بافته می شود. اندازه موج به علت متغیر بودن عرض دستگاهها متفاوت است ولی بیشتر آن را یک پارچه به طول ۱۰ متر و عرض ۵۰تا ۶۰ سانتیمتر می بافند. پس از بافت آن را به چهار تخته تقسیم کرده و ازپهنا به هم می دوزند. در بعضی از کارگاهها که عرض دستگاه بیشتر و بین ۶۵تا ۷۰ سانتیمتر است, موج از سه قطعه تشکیل شده است.

موج بافی هنری اصیل در کرمانشاه است که امروزه تنها یک استادکار در شهر کرمانشاه به این هنر می پردازد،این هنر که مختص به کرمانشاه است از یونسکو نشان اصالت را دریافت کرده است. این هنر در حال فراموشی است.

موج بافی کرمانشاه

موج بافی کرمانشاه

موج بافی کرمانشاه

موج بافی کرمانشاه

موج بافی کرمانشاه

موج بافی کرمانشاه

منابع :

  • میراث فرهنگی استان کرمانشاه
  • خبرگزاری مهر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “موج بافی در استان کرمانشاه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه