h شهرستان بئی پازاری ترکیه | پورتال جامع گردشگری دولان

شهرستان بئی پازاری ترکیه

از بسیاری از اماکن دیدنی و توریستی اطراف آنکارا می توان در طول یک روز دیدن کرد. برخی از اینها در شهرستان بئی پازاری (beypazari) واقع است. این شهر از شمال با آیاش و گودول، از جنوب با پولاتلی، از غرب با ناللی هان و از شمال با بولو همسایه است. شهر بئی پازاری که در ۱۰۰ کیلومتری مرکز آنکارا قرار دارد یکی از مهمترین شهرهای تاریخی به شمار می رود. این شهر در دوران روم باستان بر روی مسیر استانبول، آنکارا و بغداد قرار داشت. یکی از اولین نامهای این شهر در طول تاریخ “لاگانیا” به معنای کشور قله های صخره ای بوده است. این شهر در دوران بیزانس نام خود را از امپراطور آناستاسیوس گرفته و آناستاسیاپولیس نام داشت. از دوران سلجوقی این شهر تحت حاکمیت ترک ها بوده است. این شهر در دوران عثمانی نیزیکی از شهر های مهم بود. و در آن دوران به دلیل اینکه یک مرکز تجاری مهم بوده بئی پازاری نامیده شد.

بئی پازاری ترکیه

بئی پازاری ترکیه

مغازه صنایع دستی چوبی در بئی پازاری

مغازه صنایع دستی چوبی در بئی پازاری

بدلیجات بئی پازاری ترکیه

بدلیجات بئی پازاری ترکیه

اولیا چلبی سیاح عثمانی در نیمه اول قرن هفدهم به بئی پازاری سفر کرده و در مورد آن چنین نوشته است:
“یک روز در هفته بازار رنگارنگی برپا می شود. در این بازار اشیاء قیمتی به فروش گذاشته می شود. مسجد داخل بازار بسیار زیباست. در این شهر ۳۰۶۰ خانه دو طبقه ای وجود دارد. دیوارهای خانه ها آجری و نمای آنها چوبی است. این شهر هفت کاروانسرا دارد. حمام ها و ۶۰۰ مغازه دارد. مردم آن غریبه دوست و دست و دل باز هستند. چنان خربزه هایی در این شهر پرورش می یابد که طعم و بوی آن فراموش نشدنی است. اهالی این شهر از خربزه های نوعی شیرینی خوش مزه به نام زرده درست می کنند.”

بئی پازاری امروزه با خانه ها و عمارتخانه های سبک عثمانی توجه توریست ها را به خود جلب می کند. این عمارتخانه ها مرمت و بازسازی شده و تبدیل به نماد شهر شده اند. طبقه همکف این عمارتخانه های سه طبقه از سنگ و طبقه های دوم و سوم آنها چوبی و آجری است. برخی از این خانه ها به مغازه های فروش تولیدات محلی و هنرهای دستی و خصوصا نقره کاری تبدیل شده اند. برخی از آنها نیز به عنوان رستوران های سنتی بکار می روند.

تولید هنرهای دستی امروزه نیز در بئی پازاری ادامه دارد. مردم این شهر که در کار مس و نقره کاری استاد هستند این هنر را از راه آهی گری آموخته اند. اکثر گردشگران بدون خرید زیورآلات نقره ای بی نظیر ساخت دست استادان ماهر بئی پازاری این شهر را ترک نمی کنند.

مغازه نقره فروشی در بئی پازاری ترکیه

مغازه نقره فروشی در بئی پازاری ترکیه

نمایی از رستوران در بئی پازاری ترکیه

نمایی از رستوران در بئی پازاری ترکیه

منبع :

– TRT  فارسی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شهرستان بئی پازاری ترکیه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه