h روستای چرمله سنقر | پورتال جامع گردشگری دولان

روستای چرمله سنقر

روستای چرمله علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر قرار دارد . این روستا از شمال به ارتفاعات بیر و بدر و از شمال غرب به ارتفاعات پریشان محدود می شود .
ارتفاع روستای چرمله علیا از سطح دریا ۲۱۸۰ متر است و اقلیمی کوهستانی سرد و خشک دارد .
آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است . چرمله علیا از روستاهای قدیمی استان کرمانشاه است و سابقه سکونت نسبتا طولانی دارد .
ساختمان یک حمام قدیمی که تاریخی ساخت آن به دوره قاجاریه مربوط است بیانگر قدمت و سابقه تاریخی این روستاست . مردم روستای چرمله علیا به زبان کردی سخن می گویند . مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند .

روستای چرمله سنقر

روستای چرمله سنقر

الگوی معیشت و سکونت

محصولات زراعی این روستا شامل گندم , جو, باقلا , نخود , شبدر و یونجه است . به سبب وجود مراتع غنی و حاصلخیز , دامداری نیز در روستا رونق دارد . فرآورده های لبنی از قبیل شیر , ماست , کره و روغن حیوانی از مهمترین محصولات دامی این روستا به شمار می آیند .
مردم روستای چرمله علیا به ویژه زنان در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی می پردازند .
چرمله علیا روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز است . این روستا در دره استقرار یافته و کوچه های پیچ در پیج و نسبتا پهن این روستا دارد . اکثر خانه های روستاییان یک طبقه هستند و سقف مسطح و پنجره های کوچکی دارند . منظره خانه های روستا با دیوارهای خشتی و همرنگ با طبیعت نشانه در آمیختگی فضای روستا با طبیعت و پیرامون است . در ساخت خانه ها ی روستایی علاوه بر عوامل طبیعی نحوه معیشت افراد و فعالیت های روزانه آنها نیز تاثیر گذار است .چنانکه خانه های افرادی که به مشاغل دامداری و زراعت اشتغال دارند با اشخاصی که به کارهای خدماتی و غیره می پردازند از نظر فرم , وسعت و کاربری ها متفاوت است .
مصالح عمده به کار رفته در خانه های قدیمی شامل سنگ چوب خشت و گل می باشد . اما در ساخت خانه های جدید از مصالح مقاوم مانند آهن , سیمان و آجر استفاده می شود .

جاذبه های گردشگری

روستای چرمله علیا به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب مناظر و جلوه های جذاب کم نظیری دارد .ارتفاعات بدر و پریشان به خصوص در بهار , تابستان و پاییز , چشم انداز زیبا و دل انگیز دارند : آبشار پریشان یکی از زیباترین و دیدنی ترین آبشارهای استان است که از ارتفاعات پریشان سرچشمه می گیرد . مناظر اطراف این آبشار به خصوص در بهار و تابستان بسیار تماشایی و جالب توجه است . کوه بدر که صخره های و زیباست با ارتفاع ۲۸۵۰متر در شمال روستا قرار دارد و هنگامی که در فصل زمستان از برف پوشیده می شود شکوه خاصی می یابد .
در بهار و تابستان نیز با رویش انواع گیاهان رنگارنگ مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی در این کوه پدید می آید . ارتفاعات پریشان در شمال غرب روستا با چشمه ساران فراوان و آبشار زیبای پریشان زیستگاه گونه های متنوع گیاهی از قبیل گیاهان دارویی گل گاو زبان شاتره , گل سفید , شیرین بیان , گل ختمی , خاکشیر , آویشن و گون است . همچنین این ارتفاعات زیستگاه جانورانی مانند شغال , گرگ , روباه , خرگوش , کبک و تیهو می باشد .

از معروفترین بازی های ورزشی روستای چرمله علیا می توان به بازی گرزان اشاره نمود . این بازی معمولا بین افرادی قوی روستاو با چوب های خاصی انجام می شود و نوعی ورزش رزمی به شمار می آید .

در میان مردم روستای چرمله علیا موسیقی محلی جایگاه ویژه ای دارد در مراسم جشن و سرور و عروسی های محلی , سرنا و دهل که رایج ترین سازهای محلی شمرده می شود نواخته می شود . مهمترین سوغات این روستا مشتمل بر انواع فرآورده های لبنی از قبیل دوغ , ماست , کره و کشک می باشد .

روستای چرمله سنقر

روستای چرمله سنقر

دسترسی

روستای چرمله علیا از طریق شهرهای همدان اسدآباد , سنقر و قروه قابل دسترسی می باشد و راههای منتهی به این روستا از شهرهای فوق اتومبیل رو و آسفالت است .

منبع :

سیری در ایران

روستای چرمله سنقر

سنقر, کرمانشاه, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای چرمله سنقر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه