ابریشم بافی کلات

از جمله مهمترین هنر سنتی مطرح در منطقه کلات ابریشم بافی است و زاوین در کلات مرکز بافت ابریشم محسوب می گردد.

از ابتداي پرورش كرم ابريشم ، بافت هاي ابريشمي اگر چه به ظاهر ساده است ، اما علاوه بر داشتن رنگ و نقوش هندسي زيبا ، كه شهرت جهاني دارد ، حامل پيامهايي از روزگاران سپري شده و داستانهايي از تكامل عشاير خراسان است . در خراسان در منطقه كلات نادري ابريشم بافي رونق دارد و توليدات آن جهت روميزي ، روتختي ، روسري ، شال ، دستمال و مصارف لباس مصرف مي شود.

در حال حاضر بافت نوعي پارچه ابريشمي در كلات به ويژه در روستاهاي زاوين و لاين مرسوم و متداول است كه ويژگي هاي خاصي دارد.

abrishambafikalat

اين نوع پارچه به وسيله دستگاههاي ساده بافندگي كه داراي عرضي تا حدود ۱۰۰ من است توليد مي گردد و طرح هايش غالباً هندسي است كه به صورت برجسته جلوه مي نمايد. طرز عمل بدين ترتيب است كه در حين بافت طبق طرح ذهني، پود پارچه با دست از لا به لاهاي نخ هاي تار عبور كرده و قسمتهاي اضافي در پشت پارچه مخفي مي ماند. حاصل اين نوع بافت كه شكل تكامل بافته هايي از بافت معروف به بافت ناخني است،معمولاً به مصرف لبه ي يقه،سر آستين، پاي دامن، جلوي پيراهن و … مي رسد. ضمن آنكه روسرس و سفره و نظاير آن را از به هم دوختن قطعات بافته شده تهيه مي نمايد. طرح هاي رايج در اين نوع پارچه كه تار و پود آن از ابريشم طبيعي مي باشد شامل طرح هاي اصيل و سنتي منطقه از جمله پرده يي،كج بوته،ساراته، گل ريزه، قشماري و…. مي باشد كه به صورت ذهني بر متن پارچه و ضمن بافت به وجود مي آيد كه به خاطر استفاده از نخ هاي ابريشمي رنگين و شاد و زنده نظير زرد،قرمز، سرخابي، سورمه اي و آبي زيبايي خاصي به پارچه مي بخشد.

در مناطق توليدي اين نوع پارچه مرسوم است كه دختران به هنگام ازدواج تعدادي از محصولات توليدي خود را شامل سفره،پيراهن و … مي باشد به عنوان جهيزيه به خانه داماد مي برند و ضمناً در روز عروسي زيبا ترين پيراهن دستباف خويش را نيز بر تن مي كنند تا آداب و رسوم رايج را كاملاً رعايت نمايند

abrisham-bafi-kalat

هنرمندان ابریشم باف زاوینی در بافته های خویش از رنگ های درخشان مشکی، سبز، زرد، سرمه ای و سفید استفاده می کنند. طرح های هندسی این بافته ها قابل مقایسه با قالی و گلیم می باشد. این نقوش برگرفته از محیط پیرامون و عوارض طبیعی هستند. همچنین در شهرستان کلات علاوه بر هنر ابریشم بافی هنر بافت گلیم های پر نقش و نگار در روستاهای قلعه زو و آغداش از اعتبار خاصی برخوردارند.

منبع:

– کلات نادر

– سیری در ایران

ابریشم بافی کلات

کلات نادری, خراسان رضوی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ابریشم بافی کلات”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه