h شهرستان ناللی هان آنکارا | پورتال جامع گردشگری دولان

شهرستان ناللی هان آنکارا

یکی دیگر از شهرهایی که هنرهای دوران عثمانی در آن زنده مانده، ناللی هان است. ناللی هان در مثلث آنکارا- اسکی شهیر- بولو واقع است. در شرق ناللی هان بئی پازاری، در شمال و شمال غرب آن سبن، مودورنو و گوینوک، در جنوب و جنوب غرب آن شهرستان های Mihalıççık و ساریجاکایا قرار دارد. ناللی هان که یکی از شهرستان های آنکاراست در فاصله ۱۶۱ کیلومتری از مرکز آنکارا واقع است. ناللی هان و مراکز مسکونی اطراف آن در طول دوران ماقبل تاریخ مهد تمدن های متفاوتی بوده است. مناطق تاریخی کشف شده تا به امروز متعلق به دوران فریق، روم و بیزانس است. قبرستان عتیق ژولیوپولیس که در قصبه چاییرهان شهرستان ناللی هان قرار دارد اثباتی براین موضوع است. از سال ۲۰۰۹ تاکنون شمار زیادی قبر متعلق به دوران عتیق در این قبرستان یافت شده است. سکه هایی که بر روی اسکلت داخل این قبرها کشف شده نشانگر این است که این قبرستان متعلق به مهمترین شهر باستانی منطقه بیتینیا بوده است.

شهرستان ناللی هان آنکارا

شهرستان ناللی هان آنکارا

شهرستان ناللی هان آنکارا

شهرستان ناللی هان آنکارا

از سال ۱۰۷۱ به بعد با مهاجرت قبایل اوغوز به این منطقه این شهر به دست ترک ها افتاد. روستای ائیمیر در منطقه نام خود را از یکی از قبایل اوغوز گرفته است. ناللی هان در دوران عثمانی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار بود. ناصح پاشا که یکی از وزرای اعظم سلطان احمد اول بود سهم بسزایی در فعالیت های ساخت و ساز در ناللی هان و اطراف آن در دوران عثمانی داشته است. او قبل از اینکه به سمت صدر اعظمی برگزیده شود با بازگشت از حلب و با در نظر گرفتن اهمیت مسیر قونیه، آنکارا، ناللی هان، گوینوک و گئویه که جاده “استانبول- بغداد” نام داشت، در این مسیر سه کاروانسرا بنا کرد. از بنیاد وقف مجسد ناصح پاشا در مرکز ناللی هان چنین بر می آید که این بنا در اواخرقرن هفدهم ساخته شده است. در همان سالها در نزدیکی مسجد و داخل بازار شهر کاروانسرای “کوجاهان” از سوی ناصح پاشا ساخته شده است. امروزه از این بنا تنها درب جبهه شمالی و تعدادی اتاق باقی مانده است. بخشی از کاروانسرا امروزه به عنوان مغازه فروش کارهای دستی و هنر سوزن دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. ناللی هان یکی از شهرهای نادری است که موفق به زنده نگه داشتن هنرهای دستی و سنتی شده است. نمونه هایی از این آثار را می توان در موزه هنر سوزن دوزی در مرکز فرهنگی در نزدیکی شهرداری ناللی هان دید. علاوه بر این بخشی از این آثار در خانه معرفی هنر های دستی به معرض نمایش گذاشته شده است. در این مکان نمونه های قدیمی و جدید هنر سوزن دوزی را می توان مشاهده کرد.

دریاچه “کوش جنتی” در نزدیکی ناللی هان که با طبیعت و تنوع پرندگانش معروف است، همگان را مسحور خود می کند. در این دریاچه که زیستگاه ۱۷۹ نوع پرنده است، مناظر طلوع و غروب آفتاب بی نظیر است. طبیعت اطراف ناللی هان با زیبایی بکر و دیدنی اش توجه توریست ها را به خود جلب کرده و مکانی بی نظیر برای استراحت، تفریح و گردش است.

دریاچه کوش جنتی

دریاچه کوش جنتی

دریاچه کوش جنتی

دریاچه کوش جنتی

دریاچه کوش جنتی

دریاچه کوش جنتی

منبع :

TRT  فارسی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شهرستان ناللی هان آنکارا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه