h تالاب سولدوز | پورتال جامع گردشگری دولان

تالاب سولدوز

تالاب سولدوز در ضلع جنوبی پارک ملی دریاجه ارومیه و درحوزه اکولوژیک این دریاچه در موقعیت جغرافیایی N365950 E453400 در استان آذربایجان غربی قرار دارد. شهرستان نقده به لحاظ موقعيت خاص جغرافيايي و عوارض طبيعي داراي تالاب‌هاي بين‌المللي به ثبت رسيده است  و به خاطر قرار گرفتن در مسير مهاجرت پرندگان مهاجر مامن پرندگان و حتي محل زاد و ولد پرندگان است . یکی از این تالاب ها تالاب سولدوز می باشد که در مسیر جاده آسفالته ارومیه -مهاباد  در بخش انتهايي زهكش سد حسنلو با وسعت آبي ۸۰۰ هكتار در داخل پارك ملي درياچه اروميه واقع شده است .

solduz

تالاب سولدوز يكی از چندين تالاب شهرستان نقده است. نام اين تالاب از نام منطقه اي كه كل محدوده شهرستان نقده را در بر مي گيرد گرفته شده است. مساحت كل تالاب حدود ۲۰۰ هكتار و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۲۸۰ متر است. گياهان مهمي كه در اين تالاب وجود دارند عبارتند از ني ، جگن ، گز و  از حيات وحش چنانچه در زمان مناسب كه به نظر ماه هی اسفند  فروردين است به آنجا سفر كنيد گونه هايي نطير فلامينگو ، پليكان سفيد ، چوب پا ، تنجه ، آنقوت وگونه هايي از مرغابي ها و آبچليك سانان مي توان در آنجا ديد.

sooldooz

راههای دسترسی : از طریق جاده ارومیه به مهاباد در نزدیکی آبادی درگه سنگی پس از عبور از میان تالاب یادگارلو می توان به تالاب سلدوز دسترسی پیدا کرد .

منابع تامین آب : آب تالاب از زه آب های کشاورزی و گدارچای تامین می شود .

نوع تالاب :تالاب سلدوز را مردم طبیعت دوست شهر ارومیه با احداث دیوار خاکی در انتهای رودخانه گدار بوجود آورده اند بنابراین تالاب از نوع انسان ساخت و دایمی با آب شیرین می باشد

امکان جذب گردشگر:این تالاب مصنوعی است و توسط طبیعت دوستان احذاث شده است و در حال حاضر نیز تعدادد زیادی از طبیعت دوستان و شکارچیان از آن استفاده می کنند .امکان گسترش وجذب گردشگربه آن وجود دارد .

talabesolduz

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

– سیری در ایران

تالاب سولدوز

تالاب سولدوز, نقده, آذربایجان غربی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تالاب سولدوز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه