منطقه شکار ممنوع بزمای

منطقه شکار ممنوع بزمای در موقعیت جغرافیایی E5914 و N3511 شمالی در استان خراسان رضوی قرار دارد. اين منطقه حفاظتي با وسعت ۲۸۰۰۰ هکتار در ۸ کيلومتري جنوب شرقي تربت حيدريه قرار دارد. سيماي طبيعي بزماي، کوهستاني و تپه ماهوري بوده و بيشترين گونه هاي آن شامل چوبک، کلاه ميرحسن، ميخک کوهي، شکرتيغال، فرفيون، ريواس، گون و … است و از جمله حيات وحش آن مي توان به کل، بز، قوچ و انواع پرندگان اشاره کرد.

منطقه شکارممنوع بزمای یکی از مناطق مهم و بزرگ استان خراسان رضوی می باشد که قسمت اعظم ان در محدوده ی جغرافیایی شهرستان رشتخوار واقع شده است این منطقه ی زیبا پوشیده است از انواع مختلف گونه های گیاهی که اکثر انها علاوه بر زیبایی از خاصیت دارویی نیز برخوردار است. در این منطقه تفرجگاهای بسیار زیبایی نظیر کوه سنگ-سد شهید یعقوبی-تنگل علی اباد-بند نوق-کازغند و اثار تاریخی مزار میر قوام و بنای یک اتشکده ی قدیمی در نزدیکی روستای نوق قرار دارداین منطقه در استانه ی بهار ودر زمان ریزش بارانهای زیبای بهاری از طراوت خاصی برخوردار است.

bazmay

پوشش گیاهی

از انواع مختلف گیاهان این منطقه می توان به بلقیص -گل زرد-سلمه-شور-خار گونی-بومادران-تلخه-چرخه-کنگر-شیرسگ-جودوسر-کاکوتی-فستوکا-جووحشی-خارمشک-مریم گلی-پونه-گون-خارشتر-دلمه ترکی-زیره ی سیاه وگل لاله اشاره نمود دراین منطقه علاوه بر گونه های ذکر شده ی گیاهی انواع مختلفی از گونه های درختی نیز روییده اندکه میتوان از مهترین انها درخت بنه -زرشک- بید کوهی وبادام وحشی را نام برد.

حیات وحش

این منطقه ی زیبا همچنین محل زندگی جانورانی نظیر اهو- قوچ-میش- روباه-گرگ-شغال-خرگوش-کفتارمیباشد علاوه بران در این قسمت پرندگان زیبایی مانند طرقه یاجل-سهره-گنجشک زرد-کبک-تیهو-قناری وحشی-گل به سر-دم جنبانک-هدهد-سبز قبا-جغد-عقاب-شاهین-باز کلاجک-کبوتر چاهی و گنجشک صحرایی زندگی می کنند.

دسترسی

جاده تربت حیدریه به سنگان از شرق این منطقه عبور میکند.

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

 

منطقه شکار ممنوع بزمای

Khorasan Razavi, جاده خواف - تربت حيدريه، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “منطقه شکار ممنوع بزمای”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه