h درياچه تار و هوير | پورتال جامع گردشگری دولان

درياچه تار و هوير

درياچه تار در موقعيت جغرافيايی N354344 E521340 و درياچه هوير در موقعيت جغرافيايی N354357 E521440 در استان تهران واقع است. درياچه‎های زمين‎ساختی تار و هوير در ۳۰ کيلومتری خاور شهرستان دماوند از جمله درياچه‌های آب شيرين کوهستانی هستند. اين درياچه‌ها در ارتفاع بيش از ۲۹۰۰ متر از سطح دريا قرار دارند و راه ارتباطی آنها، جاده ماشين روی دماوند – درياچه تار است. اين دو درياچه در فاصله حدود ۵۰۰ متری از يکديگر قرار دارند. بيشترين درازای درياچه تار ۱/۳ کيلومتر و ميانگين پهنای آن ۴۰۰ متر و درازی درياچه هوير حدود ۹۰۰ متر و ميانگين پهنای آن ۱۵۰ متر است.

دو درياچه روی هم نزديک به ۰/۷ کيلومترمربع وسعت دارند. سرشاخه آب‎هايی که به اين درياچه‎ها می‎ريزند، چشمه‎ساران کوه‎های قره‎داغ، سياه‎چال و شاه‎نشين در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی ازآب آنها وارد درياچه‎ها می‎شود و قسمتی ديگر، آب رود‎های تار و هوير را تأمين می‎کنند. تيپ شيميايی آب درياچه تار، بر اساس مطالعات از نوع کلسيم، منيزيم، کربنات است.درياچه‌های تار و هوير روی محور چين دار ميان دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال و کوه زرين در جنوب واقع شده‌اند. سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغیير است. اين منطقه دارای آب و هوايی کوهستانی است و برای تفريحات آبی از جمله شنا و قايقرانی و ماهيگيری مناسب است.

Tar

 

موقعيت جغرافيايی منطقه‌ای که درياچه تار در آن واقع است به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت کوه‌هايی در بر گرفته که از سطح درياچه بين ۵۰ تا ۵۰۰ متر ارتفاع دارند. وجود اين ارتفاعات در کنار يکديگر بدون آنکه دره‌ای آن را شکافته باشد موجب پيدايش گودالی شده است که درياچه تار در آن تشکيل شده است. درياچه تار در جهت شمالغرب به جنوب شرق امتداد يافته و طول آن حدود ۲۵۰ متر و عرض آن حدود ۱۵۰ متر می‌باشد. آب درياچه بسيار سرد می باشد و البته به دليل شيرين بودن سنگينی آن احساس می شود. اين درياچه ها در مدخل کوه و در ارتفاع ۳۲۳۰ متری قرار دارند و سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغیير است.

کوه دوبرار  در کنار دو درياچه تار و هوير ، يا به عبارتی جدا کننده اين دو درياچه از هم است.

 

در اطراف درياچه هيچ گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد هميشه در تار می‌وزند. در ايامی نه چندان دور آويشن‌های فراوانی در منطقه وجود داشته که به خاطر فرسايش شدید ديگر اثری از آنها باقی نمانده است. در باره چگونگى تشکيل اين دو درياچه، زمين‎شناسان (اشتال، ۱۸۹۷، آلنباخ، ۱۹۷۲، شهرابى، ۱۳۷۳) ديدگاه يکسانی دارند. شواهد زمين‎شناسى پيرامون دو درياچه سبب شده تا آنها بر اين باور باشند که در شکل‎گيرى دو درياچه، عملکرد توأم راندگى مُشا – فشم (آبيک، فيروزکوه، شاهرود) و کوه لغز پهلوى جنوبى درياچه (زرين‎کوه) نقش اساسى داشته‎اند. بدين‎سان که حرکات جوان اين راندگى در زمان کواترنر، سبب رانش به نسبت بزرگى از زرين‎کوه (رشته کوه‎هاى جنوب درياچه) شده و با ايجاد پشته‎اى به بلنداى بيش از ۵۰ متر، سدى طبيعى در برابر روان آب‎هاى سطحى ايجاد و شرايط لازم براى انباشت آب فراهم آمده است. تيپ شيميايى آب درياچه تار، بر اساس مطالعات (لوفلروين، ۱۹۵۰) از نوع کلسيم، منيزيم، کربنات (۳ –  MgCO 3 (CaCO است.

daryache-tar

 

راه های دسترسی به درياچه

۱- شهر دماوند، آبادی چنار عربها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، درياچه تار.

۲- از طريق جاده ای که از راه تهران – فيروزکوه و نقطه ۹۸ کيلومتری آن يعنی دلیچای منشعب شده و از روستاهای يهر، لی پشت، مومج، دهنار و هوير عبور کرده و در ۲۸ کيلومتری به درياچه تار رسيده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده ای که از طريق دماوند به درياچه منتهی می شود متصل می گردد.

۳- شهر دماوند، جاده فيروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دليچای و دهنار را رد کرديد به درياچه هوير می رسيد.

tar-havir

منبع:

– کويرها و بيابان های ايران

درياچه تار و هوير

درياچه تار, تهران, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درياچه تار و هوير”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه