تپه خاک (قلعه نجفقلی خان)

تپه خاک (قلعه نجفقلی خان) مربوط به دوره ساسانیان است و در میانه، خیابان شهید مطهری، محل قلعه واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

tapekhak

این قلعه بزرگ خاکی، در جنوب شرقی میانه ( جنب رودخانه شهر چایی) قرار گرفته‌است. در قسمت‌های شمالی و شمال شرقی آن بناهای مسکونی احداث شده‌است و سمت جنوبی و جنوب غربی آن را زمین‌های زراعی و باغات سرسبز احاطه نموده و ناحیه شمال غربی آن گورستان قدیمی (خان جان آباد) واقع شده که امروزه کاملاً متروک و به ساختمان تبدیل شده‌است. این تپه خاکی به دوره ساسانیان منسوب است و از عصر ظهور اسلام تا اواخر دوره قاجار، مورد استفاده بوده‌است. در بنای این قلعه، خشت‌های بزرگ به ابعاد ۴۰*۳۰ به کار رفته که در واقع تنها مصالح ساختمانی آن می‌باشد. با گذشت زمان و تحت تأثیر عوامل طبیعی و حفاری‌ها و خاکبرداری‌های پراکنده، قسمت‌هایی از این بنا تخریب و از بین رفته‌است. این تپه خاکی در سال ۱۳۵۴ مورد بازدید کارشناسان وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفته و به عنوان اثر باستانی ملی به ثبت رسیده‌است.

tape-khak

امروزه از این اثر فقط کوه گلی مانده است که نشان می دهد در ساختمان این قلعه ی کوچک که متعلق به یکی از خان های قدیمی میانه با نام نجف قلی خان می باشد همانند سایر خانه های روستایی از دیوارهای قطور گلی ساخته شده بوده است.تاریخ ساخت آن را به دوران ساسانیان اطلاق داده اند اما این قدمت بعید به نظر می رسد. لازم به ذکر است که این قلعه در یکی از محلات قدیمی میانه به نام قالا تنگسی واقع شده است.

نوادگان نجفقلی خان هم چنان در میانه به زندگی خود ادامه می دهند و یکی از خاندان های قدیمی میانه هستند.

gale-najafgolikhan

منبع:

– ویکی پدیا

– میانه یاب

– سیری در ایران

تپه خاک (قلعه نجفقلی خان)

قلعه نجفقلی خان, سرچشمه جنوبی, میانه, آذربایجان شرقی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تپه خاک (قلعه نجفقلی خان)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه